'demirtaş yalan söylüyor ve gerçekleri saptırıyor'

'DEMİRTAŞ YALAN SÖYLÜYOR VE GERÇEKLERİ SAPTIRIYOR'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yaptığı açıklamaya sert yanıt verdi.

Tarih : 12 Nisan 2015, 22:48
Puan Ver : 'demirtaş Yalan Söylüyor Ve Gerçekleri Saptırıyor'(6/10)2


Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yaptığı açıklamaya sert yanıt verdi. Davutoğlu, “Çok açık bir şekilde söylüyorum Sayın Demirtaş yalan söylüyor ve gerçekleri saptırıyor” dedi.

Başbakan Davutoğlu Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri kapsamında Cemal Reşit Rey Salonu'nda katıldığı program öncesi gündeme dair açıklamalarda bulundu. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın açıklamaları sorulan Başbakan Davutoğlu, “Çok açık bir şekilde söylüyorum Sayın Demirtaş yalan söylüyor ve gerçekleri saptırıyor. Türkiye tam da seçim ortamında girmişken ve adaylar tespit edilip, herkes seçim kampanyasına hazırlanırken, maalesef son derece provokatif, provokasyon tamamıyla bölücü terör örgütünün taraflarından gelmiştir. Çok açık bir şekilde geçtiğimiz 4 Nisan günü yine Doğubayazıt'ın Güngören köyü mezrasında benzer bir çalışma yapılmış ve buradaki köylüler ve o bölgede yaşayan vatandaşlarımız bölücü terör örgütünün silahlı unsurları tarafından seçimlerde bir partiye destek vermek için propaganda yapılmaya maruz bırakılmanın ötesinde baskı altına alınmıştır. Benzer bir faaliyet geçtiğimiz gün tekrar yapılmak istenince bu kez Diyadin Yukarı Tütek köyü yakınlarında, Türkiye'nin kamu düzenini koruma görevini üstlenen valiliğimiz ve ilgili güvenlik birimlerimiz seçimlerde şu veya bu yönde böylesi bir baskı oluşmaması için gerekli tedbirler almak üzere bölgede faaliyete geçmişlerdir” dedi.

Davutoğlu, “TSK Türkiye'nin her bir köşesinde kamu düzenini tesir etmek için gereken her türlü çalışmayı yapar. Bu konuda da hiç kimseye hesap verecek değildir. Bu bölücü terör örgütünün Yukarı Tütek köyü civarında ağaç dikme törenini bahane ederek gerçekten ağaç dikilse ve barışçıl ortamda şenlik yapılsa TSK da oraya onlarla birlikte şenliğe katılmaya gider. Bizler de gideriz. Siyasal bir parti propaganda yapsa onun propaganda yapması için bile güvenlik şartları oluşur ama bölücü terör örgütü dağdaki unsurlarıyla köylere inerek baskı yapmaya çalışırsa işte orada demokrasinin ve seçim şartlarının bittiği kamu düzeni probleminin ortaya çıktığı bir süreç başlar” diye konuştu.

Demirtaş'ın olayı karartmaya çalıştığını ifade eden Davutoğlu, “Demirtaş olayları karartmak suretiyle bölgede uygulamakta oldukları baskıyı örtbas etmeye çalışıyor. Silahlı kuvvetlerimiz orada gerekli tedbirleri alarak, vatandaşlarımız üzerinde ortaya çıkacak baskıları engellenmeye dönük bir çalışma yürütmüştür, bu onları görevidir. Her yerde de bu görevi yapacaklar. Seçim güvenliği sağlamak üzere her tedbiri alacağız. Sayın Demirtaş karar versin. İstanbul'da Kadıköy Meydanı'nda güya barışçıl bir söylem tutturup ve legal bir siyasal partinin Eşbaşkanı olarak konuşup Doğubayazıt'ta olaylar söz konusu olduğunda bölücü terör örgütünün sözcülüğünü yapmak ona yakışmaz, bir tercih yapmak zorundadır. Meşru bir siyasal partinin genel başkanı mı, yoksa bölücü terör örgütünün silahlı unsurlarının baskı yaparak halkı yönlendirmek için bu tür terör faaliyetlerinin savunan, meşru kılmaya çalışan bir terör savunucusu mudur?” şeklinde konuştu.

Ahmet Davutoğlu, “Gün herkesin açık bir şekilde tavrını ortaya koyma günüdür. Biz hükümet olarak Türkiye'de seçim güvenliğini tehdit eden her çalışmaya karşı silahlı herhangi bir unsurun halkımızı baskı almasına karşı gerekli tedbirleri alırız. Bu konuda da kimsenin tereddüdü olmamalıdır. Daha geçtiğimiz hafta İstanbul'da adliyede savcıya yöneltilen saldırı ile Doğubayazıt'ta halka yönelik bu baskıyı uygulamak üzere gidenlere giden askerlerimizi yönelik saldırından hiçbir farkı yoktur. 2'si de Türkiye'de kaos çıkartmak isteyen ve seçim güvenliğini tehdit etmek isteyen terör unsurlarının ki bunların hepsinin de dış bağlantıları da vardır. Onların yaptığı faaliyetlerdir. Şunu da ifade etmek istiyorum. İlk silah kesinlikle silahlı kuvvetlerimiz tarafından atılmamıştır. Bu ağaç dikme törenine yapılması düşünülen yere terör unsurlarının sızmasını engellemek için tertibat alan askerimizi karşı terör unsurları uzun namlulu silahlarla ateş açmışlardır. Askerimiz de görevlerinin bir gereği olarak mukabelede bulunmuşlardır. Kimse bir taraftan seçime giren bir siyasi parti lider görüntüsü ve barışçıl bir dil diğer taraftan terör sözcülüğüne de soyunmasın. Sayın Demirtaş tam bir bukalemun mantığı içerisinde Doğu'da başka Batı'da başka. Doğubayazıt'ta onun sözcüleri başka ki terörle işbirliği yapmıştır bazı HDP unsurları. İstanbul Kadıköy'de başka bir dil kullanarak Türkiye'de demokratik hayat içerisinde yer alamaz. Ben bugün sabah burada çatışmalar esnasında yaralanan askerlerimizi ziyaret ettim. Bu olayı yaşayan canlı şahitler var. Demirtaş'ın yalan şahitliğine ihtiyaç yoktur, canlı şahitlerimiz var. Bu askerlerimizden biri Yozgat biri Mersin biri Diyarbakır diğeri de Antalya'dan gelmiştir. Hepsi birbirine ortak bir vatan aidiyetiyle bu ülke için mücadele eden kahraman askerlerimiz, hepsini alınlarından öptüm. Bundan sonra da sayın Demirtaş'ın ve HDP'nin artık bir tercih yapmak zorunda olduklarını ifade ediyorum” dedi.

İki hafta önce silah bırakma çağrısı yapıldığını hatırlatan Davutoğlu, “Daha iki hafta önce silah bırakma çağrısı ile yeni bir dönemin açıldığını ümit ederken, tekrar silahların gölgesi altında seçim üzerinde baskı uygulamaya çalışmak, büyük bir çelişkidir, iki yüzlülüktür. Hele ki Demirtaş'ın bugün Kadıköy Meydanı'nda söyledikleri tümüyle yalandır. Tümüyle aldatmacadan ibarettir. Elimizde tüm vesikalar vardır. Bu konularda da Demirtaş'ı dürüst, samimi ve barışçıl siyaset yapmaya ve bunu engelleyen silahlı unsurlar kim olursa olsun onlara karşı tavır almaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

(İHA)

 


Etiketler:   Demirtaş  Yalan  Söylüyor  Ve  Gerçekleri  Saptırıyor    İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER