denizde faciadan döndüler

DENİZDE FACİADAN DÖNDÜLER

17 Şubat günü saat 18.00 sıralarında Bulgaristan’ın Varna Limanı’ndan Fatsa Limanı’na endüstriyel odun yükü Fort Azov isimli ticari gemi yük kayması ve olumsuz hava koşulları neticesinde yan yatmıştı.

Tarih : 19 Şubat 2015, 14:21
Puan Ver : Denizde Faciadan Döndüler(6.6/10)5


Sinop'un Ayancık ilçesi açıklarında yan yatan yük gemisinin mürettebatı Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

17 Şubat günü saat 18.00 sıralarında Bulgaristan'ın Varna Limanı'ndan Fatsa Limanı'na endüstriyel odun yükü Fort Azov isimli ticari gemi yük kayması ve olumsuz hava koşulları neticesinde yan yatmıştı. Bunun üzerine aynı gün saat 21.00 sıralarında yan yatan gemi kaptanı Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan tahliye talep etti.

TCSG-72 Komutanlığı tarafından arama kurtarma faaliyeti başlatıldı. Saat 23.00 sıralarında olay yerine intikal eden ve saat 23.40'ta zaman zaman yüksekliği 4 metreyi bulan dalga yüksekliğine rağmen gemiye yanaşımı sağlandı. Ancak hava şartlarının personel transferini emniyetsiz hale getireceği değerlendirilerek tahliye gerçekleştirilemedi. Daha sonra sabah saatlerinde olumsuz deniz ve hava şartlarına rağmen gemi kaptanının geminin her an batabileceğini beyan etmesi üzerine Sahil Güvenlik kurtarma çalışmalarına tekrar başladı.

18 Şubat 10.00 itibariyle gemi personelinin can sallarına binmesi başarıldı. 10.50'de 12 kişilik mürettebat sağlıklı olarak TCSG-72 Komutanlığı'na alındıktan sonra Çaylıoğlu Limanı'na intikale edildi. Çaylıoğlu Limanı'nda gemi mürettebatı sağlık muayeneleri ve gümrük işlemlerinin yapılabilmesi maksadıyla Ayancık İlçe Jandarma Komutanlığı ve 112 ekiplerine teslim edildi.

(İHA)

 


Etiketler: Denizde  Faciadan  Döndüler  Sinop  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER