destan yazılan alan ziyaretçilere kapatılıyor

DESTAN YAZILAN ALAN ZİYARETÇİLERE KAPATILIYOR

Çanakkale Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Tarihimizin altın sayfası olan, Türk milletinin eşsiz kahramanlığının, vatan ve millet sevgisinin sembolleştiği, ülkemizin her köşesinden gelen gençlerin kanlarını dökerek destan yazdığı Çanakkale savaşlarının 100. yıldönümü, 18 Mart ve 24-25...

Tarih : 15 Ocak 2015, 12:30
Puan Ver : Destan Yazılan Alan Ziyaretçilere Kapatılıyor(8/10)4


Çanakkale savaşlarının 100. yılı törenleri sebebiyle 18 Mart günü Şehitler Abidesi'nin bulunduğu bölge, 24 Nisan günü Gelibolu Yarımadası, 25 Nisan günü ise tören yapılacak bölgelere ziyaretçi alınmayacağı açıklandı.

Çanakkale Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, “Tarihimizin altın sayfası olan, Türk milletinin eşsiz kahramanlığının, vatan ve millet sevgisinin sembolleştiği, ülkemizin her köşesinden gelen gençlerin kanlarını dökerek destan yazdığı Çanakkale savaşlarının 100. yıldönümü, 18 Mart ve 24-25 Nisan 2015 tarihlerinde ilimizde büyük coşku içinde kutlanacaktır. Çanakkale savaşlarının yaşandığı ve şehitliklerle örtülü manevi değeri yüksek bir mekan olan Gelibolu tarihi alanına yurdumuzun her köşesinden ve başta Avustralya ve Yeni Zelanda olmak üzere yabancı ülkelerden gelen ziyaretçilerin sayısında her yıl önemli artışlar olmaktadır. Bu ziyaretler özellikle tören günlerinde çok üst seviyeye çıkarak ziyaret bölgelerinin otoparklarını, yollarını ve feribotla geçişlerin kapasitelerini arttırdığından ziyaretçilerin uzun süre beklemeleri gibi önemli sıkıntılara yol açmaktadır. Bunun için 18 Mart 2015 tarihinde Mehmetçik Abidesi'nin bulunduğu bölge ziyaretçilere kapatılacaktır. Ayrıca 24-25 Nisan 2015 tarihinde uluslararası törenlere Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdogan'ın ev sahipliğinde çok sayıda ülkenin devlet başkan ve temsilcisinin katılması beklenmektedir. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı ve Çanakkale Valiliği koordinesinde hazırlanan tören programları ve törenler sırasında alınacak tedbirler konusunda bölge halkın ziyaretine kapatılacaktır. 18 Mart günü Şehitler Abidesi'nin bulunduğu bölge, 24 Nisan günü Gelibolu Yarımadası, 25 Nisan günü ise tören yapılacak bölgelere ziyaretçi alınmayacaktır' denildi.

(İHA)

 


Etiketler: Destan  Yazılan  Alan  Ziyaretçilere  Kapatılıyor  Çanakkale  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER