DİNK AİLESİNİN AVUKATLARINDAN FLAŞ TALEP


DİNK AİLESİNİN AVUKATLARINDAN FLAŞ TALEP
Tarih : 28 Nisan 2015, 12:42
Puan Ver : Dink Ailesinin Avukatlarından Flaş Talep(5/10)1


Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada avukatlar, kamu görevlileri hakkındaki soruşturmanın sonuçlandıktan sonra mahkemenin hükmünü açıklamasını talep etti.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın görülmesine devam edildi. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya hiçbir sanık katılmazken avukatları duruşmada hazır bulundu. Mahkemede söz alan Dink ailesinin avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, dönemin Jandarma İl Komutanı Ali Öz'ün yargılandığı dava ile ana davanın birleştirilmesini isteyerek, “Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dosyanın dava dosyanız ile birleştirilmesi kabul edilmemiş ise de, bu dosyanın dosyanız ile birleşmesi gerekmektedir” dedi.

Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığı tarafından kamu görevlileri ile ilgili yürütülen soruşturmasının beklenmesini isteyen avukat Bakırcıoğlu, “Soruşturma dosya numarası her ne kadar 2014 yılı olarak başlamakta ise de aslında bu soruşturma dosyası 2007 yılında başlatılan bir soruşturmanın devamıdır. Örgütün ve kamu görevlilerinin sorumluluğunun belirlenmesi için soruşturma dosyasının sonuçlanması mutlaka beklenmelidir” diye konuştu.

Mahkeme, avukatların hükmün açıklanması için kamu görevliler hakkında soruşturmanın beklenilmesi yönündeki taleplerinin daha önce reddedildiğinden, bu konuda karar verilmesine gerek olmadığına hükmetti. Mahkeme duruşmayı erteledi.HRANT'IN ARKADAŞLARI: “KATİLLERİN KİMLER OLDUKLARINI VE BU CİNAYETİ NASIL İŞLEDİKLERİNİ BİLİYORUZ”

Öte yandan duruşmanın başlamasından önce 'Hrant'ın arkadaşları' üyesi bir grup Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde açıklama yaptı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Figen Şakacı, yapılan yargılamaları müsamere olarak nitelendirerek “Biz katillerin kimler olduklarını ve bu cinayeti nasıl işlediklerini biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Figen Şakacı tarafından okunulan basın açıklamasında “Kayıplarımız için, toprağa verdiğimiz canlar için ağıtlar yakıyoruz. Acılarımız küllenmiyor. 1915'te kaybettiklerimizin ve Hrant'ın ve Sevag'ın aramızda olmayışını metanetle kabullenemiyoruz, Bizler tıpkı Hrant Dink gibi bu topraklarda doğup büyüyen ve burada gömülmek isteyen vatandaşlar olarak niyetimiz, kan davası gütmek, yeni yaralar açmak değil. Ama yaşadığımız acıların içten bir şekilde kabul edilmesini, katillerin ortaya çıkarılmasını cezalandırılmasını itiyoruz” denildi.

Bugüne kadar görülen davalarda katillerin gizlendiği öne süren Şakacı daha sonra şöyle konuştu; “Katiller gizlenmiş oluyor. Onların kim olduklarını nasıl cinayeti işlediklerini biliyoruz. Her fırsatta bunları söyleceğiz. Görülen bu müsamerelerde katiller korunarak aslında bir ihtimal yok edilmeye çalışılıyor; o hepimizin bir arada, bir birimizi tanıyarak ve kabul ederek barış içerisinde yaşama ihtimalidir. Bizler Hrant'ın arkadaşları olarak adalet nöbetini tutmaya devam edeceğiz”.

Yapılan açıklamanın ardından bir süre slogan atan grup daha sonra duruşmayı takip etmek üzere adliyeye giriş yaptı.

(İHA)

 


Etiketler: Dink  Ailesinin  Avukatlarından  Flaş  Talep  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER