dink soruşturmasında iki polis hakkında yakalama kararı

DİNK SORUŞTURMASINDA İKİ POLİS HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Mumcu ve Zenit, soruşturma kapsamında tutuklanacak ilk isimler olacak.

Tarih : 12 Ocak 2015, 15:24
Puan Ver : Dink Soruşturmasında İki Polis Hakkında Yakalama Kararı(5/10)1


Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerine yönelik yürütülen soruşturmada savcılığın itirazı üzerine dönemin Trabzon Emniyet Müdürlüğü Amiri Özkan Mumcu ile polis memuru Muhittin Zenit hakkında yakalama kararı çıktı. Mumcu ve Zenit, soruşturma kapsamında tutuklanacak ilk isimler olacak.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin kamu görevlilerinin ihmali olup olmadığına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Muhittin Zenit ve Özkan Mumcu 26 Aralık 2014 tarihinde ‘şüpheli' sıfatıyla ifade vermişlerdi.

Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü'ye ifade veren iki isim, “ihmali davranışla ölüme sebebiyet verme' ve 'görevi kötüye kullanma' suçlarından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmişti. İstanbul Nöbetçi 5'inci Sulh Ceza Hakimi Cevdet Özcan tarafından ifadeleri alınan Zenit ve Mumcu haklarında ‘yurt dışına çıkış yasağı' konularak serbest bırakılmıştı.

Savcı Kökçü mahkemenin kararına itiraz etti. İtirazı değerlendiren İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimi Fevzi Keleş Keleş, cinayette ihmalleri olduğu gerekçesiyle iki şüpheli hakkında da yakaLama kararı çıkarılmasına hükmetti. Bu karar kapsamında Muhittin Zenit ve Özkan Mumcu yakalandıklarında tutuklanarak cezaevine gönderilecek. Soruşturma kapsamında ilk kez kamu görevlileri tutuklanmış olacak.

Hakim Keleş'in kararında, Muhittin Zenit'in, cinayet davası sanıklarından Erhan Tuncel'le telefon görüşmeleri olduğu belirtilen kararda, Zenit'in cinayetten haberi olduğu ifade edildi.

Şüphelilerin, İstanbul ve Ankara'ya gönderdikleri istihbarat raporlarında farklı ifadeler kullandığı, İstanbul'a gönderilen raporda 'ses getirici bir eylem”den bahsettiği, Ankara'ya gönderilen raporda ise “Hrant Dink'in öldürüleceği” bilgisi olduğu öğrenildi.

(İHA)

 


Etiketler: Dink  Soruşturmasında  İki  Polis  Hakkında  Yakalama  Kararı  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER