dışişleri bakanından çanakkale çağrısı

DIŞİŞLERİ BAKANINDAN ÇANAKKALE ÇAĞRISI

Onlara dünyaya yapacağımız barış çağrısına ortak olma fırsatı vereceğiz' dedi.

Tarih : 09 Ocak 2015, 10:51
Puan Ver : Dışişleri Bakanından Çanakkale Çağrısı(6/10)2


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Çanakkale Kara Savaşları'na katılmış veya etkilenmiş tüm ülkeleri davet ediyoruz. Onlara dünyaya yapacağımız barış çağrısına ortak olma fırsatı vereceğiz' dedi.

7. Büyükelçiler Konferansı'nın “Çanakkale” oturumuna katılan Bakan Çavuşoğlu, 9 Ocak tarihinin Çanakkale Savaşları'ndan sonra son İngiliz askerlerinin Gelibolu topraklarını terk ettiği gün olduğunu hatırlatarak, Çanakkale'nin 'bir devrin sona erdiği, yeni bir devrin başladığı yer' olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, Çanakkale Savaşları'nın Türk tarihi bakımından önemine işaret ederek, '93 Harbi ve Balkan Savaşları'nın getirdiği yenilgi nedeniyle büyük bir moral bozukluğu yaşayan Türk milletine özgüven ve mücadele gücü kazandırmıştır. Kurtuluş Savaşı'nın başarılı olmasını sağlayan en önemli hususlardan birisi budur. Çanakkale bize milli mücadele kahramanı, milli mücadelemizi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan kahraman Gazi Mustafa Kemal'i kazandırmıştır' dedi.

Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Çanakkale Savaşı başka uluslara millet olma bilincini kazandırmıştır. Evlerinden binlerce kilometre uzakta kendilerine ait olmayan bir savaşta mücadele veren Anzaklar bunun en bilinen örneğidir. Çanakkale Savaşı tarihte yaşanan acı, barış ve dostluk köprüleri kurmak için kullanabileceğini göstermiştir. Bu kadar acı savaşların üstüne kalıcı bir barış ve dostluğun sağlanabileceğini göstermiştir. Çanakkale Kara Savaşları'na katılmış veya etkilenmiş tüm ülkeleri davet ediyoruz. Onlara dünyaya yapacağımız barış çağrısına ortak olma fırsatı vereceğiz.'

Çavuşoğlu, katılımın en üst düzeyde olması ve 'Savaştan Doğan Barış' temasının duyurulması için büyükelçilere önemli görev düştüğünü söyledi.

(İHA)

 


Etiketler: Dışişleri  Bakanından  Çanakkale  Çağrısı  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER