DIŞİŞLERİ BAKANI'NDAN 'PARALEL YAPIYLA' MÜCADELE VURGUSU


DIŞİŞLERİ BAKANI'NDAN 'PARALEL YAPIYLA' MÜCADELE VURGUSU
Tarih : 08 Ocak 2015, 22:00
Puan Ver : Dışişleri Bakanı'ndan 'paralel Yapıyla' Mücadele Vurgusu(9/10)5


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Büyükelçilerimiz paralel yapının gerçek yüzünü anlatmak için çaba harcadılar. Bu yöndeki gayretlerimizin süreceğinden emin olabilirsiniz' dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ev sahipliğinde düzenlenen yemeğe katıldı. Çavuşoğlu, yaptığı konuşmada, Sultanahmet ve Paris'teki saldırılara değinerek bugün de Nijerya'da meydana gelen saldırıda binlerce kişinin öldüğüne dair bilgilerin geldiğini aktardı. Çavuşoğlu, 'Terörün her türlüsünü lanetlediğimizi bir kere daha vurgulamak istiyorum. Fransa'ya ve Fransa Halkı'na ve Nijerya'ya ve Nijerya halkına baş sağlığı diliyorum ve terörle Mücadele'de bu ülkelerin yanında olacağımızı vurgulamak istiyorum' ifadelerini kullandı.

Başbakan yardımcıları ve 7 bakanın kendilerine sunum yaptığını hatırlatan Çavuşoğlu, 'Bu yıl 3 kıtadan dışişleri bakanları ve Türkiye için önem taşıyan uluslararası örgütlerin temsilcilerini Ankara'da ağırladık. Konferansa gösterilen ilgi ülkemizin yükselen profilini bir göstergesidir. Bu yılki konferans 2015 yılının tarihimiz açısından önemini göz önünde bulundurarak gerçekleştirdik. Cumhuriyetimizin yüzüncü yıldönümü 2023 yılına yaklaşırken önemli bir dönemeç olarak bakıyoruz' şeklinde konuştu.

Çanakkale Savaşları'nın 100. yılında Çanakkale'yi ziyaret etmek istediklerini ancak hava muhalefeti nedeniyle günün gerçekleşmeyeceğini söyleyen Çavuşoğlu, Ankara'da Çanakkale Savaşları'nın önemini belirten bir oturum yapacaklarını belirtti. Çavuşoğlu şunları kaydetti:

'17 Aralık'ta devletimize karşı darbe girişiminde bulunan paralel ihanet çetesi maalesef Dışişleri Bakanlığımızı da hedef aldı. Devletimizin en mahrem kalması gereken konuşmaların dinledi ve yayınladı. Büyükelçilerimiz paralel yapının gerçek yüzünü anlatmak için çaba harcadılar. Bu yöndeki gayretlerimizin süreceğinden emin olabilirsiniz. Sayın Başbakanımız, 5 yıllık Dışişleri Bakanlığınız döneminde dış politikamıza önemli vizyon kazandırdınız. Gönlünü uluslararası siyaset üzerine düşünmeye adamış ve bu alanda eserler kazandırmamış bir devlet adamı olarak sizin engin bilgi ve tecrübeleriniz bize Işık tutmaktadır. Bu bakımdan dış politikadaki yoğun gündemde ihtiyaç duyduğumuz gücü sizin desteğinizden alıyoruz.'

(İHA)

 






Etiketler: Dışişleri  Bakanı  Ndan    Paralel  Yapıyla    Mücadele  Vurgusu  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER