doktorlar 'domuz gribi' değilmiş

DOKTORLAR 'DOMUZ GRİBİ' DEĞİLMİŞ

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan iki asistan doktorun domuz gribi olduğu yönünde haberler çıkması üzerine Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Asistan Hekim Temsilcisi Dr. Cudi Ferat Buran açıklama yaptı.

Tarih : 03 Nisan 2015, 16:48
Puan Ver : Doktorlar 'domuz Gribi' Değilmiş(6/10)2


İzmir'de, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi ve Ege Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi altına alınan iki asistan doktorun ilk gün yapılan tetkiklerinde domuz gribi olmadıkları ortaya çıktı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan iki asistan doktorun domuz gribi olduğu yönünde haberler çıkması üzerine Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Asistan Hekim Temsilcisi Dr. Cudi Ferat Buran açıklama yaptı.

Çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Dr. Buran, şöyle konuştu: ''Hastanemizin acil servisinde çalışan bir kadın asistan doktor, geçen hafta rahatsızlanınca çalıştığı hastanede tedavi altına alındı. Biz bu haberi geçen hafta almıştık. Rahatsızlanan arkadaşımız müşahede altına alınıyor, hastanemizde ve yapılan tetkiklerde ‘Adeno' virisü dediğimiz bir enfeksiyon olduğu ortaya çıkıyor. Yani ‘H1N1 virisü' dediğimiz domuz gribi olmadığı yönünde tanı alınıyor laboratuvar sonucuyla.' Hasta olan doktorun dün taburcu edildiğini anlatan Buran, şunları söyledi: 'Şuan evinde dinleniyor. Sonra birkaç gün önce yine kadın doğum kliniğimizde bir doktor arkadaşımızın rahatsızlandığı haberini aldık. Yine bu arkadaşımızın da müşahede altına alınması ile birlikte yapılan tetkiklerde kendisinde domuz gribi dediğimiz ‘H1N1 virisü' değil ‘Adeno virisü' dediğimiz meydana geldiği anlaşıldı.

Adeno virisü, çocukluk çağından tutun da erişkin çağa kadar insanları rahatsız edebilen yani gözlerde enfeksiyondan tutun da sindirim sisteminden solunum sistemine kadar bir çok sistemi tutabilen ve salgın şeklinde rahatsızlığa neden olabilen bir başka enfeksiyondur. Kesinlikle uzaktan yakından domuz gribi ile alakası yok. Her yıl özellikle kış aylarında da görmeye alışkın olduğumuz salgınlar yapabilir.''DOMUZ GRİBİ SÖYLENTİSİ HASTANEDE TEDAVİ GÖREN HASTALARI TEDİRGİN ETTİ

Yanlış haberin yayılmasının hastanede yatan hastaları tedirgin ettiğini dile getiren Dr. Buran, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bana ulaşan sosyal medyada domuz gribi olduğu yönünde haberlerin çıktığı, iki kişinin domuz gribi nedeniyle şiddetli enfeksiyon geçirdiği söylendi. Biz bu haberlerin gerçek dışı olduğunu defalarca kendilerine anlatmaya çalıştık. Şöyle üzüldük, neticede tanı almış ‘Adeno' virisü dediğimiz enfeksiyon tanısı almış.

Doktor arkadaşlarımızın hala ısrarla çeşitli yerlerde domuz gribi olarak yansıtılması bizleri derinden üzmektedir. Çünkü bu arkadaşlarımızın yakınları var ailesi var. Hastalarımız dahi gelip ‘Hastanede salgın varmış biz taburcu olmak işitiyoruz. Neden bu hastanede salgın var?' gibisinden sorularla acil servislerden tutun servislerdeki doktor arkadaşlarımızın kapısını aşındırıyorlar. Bu şekilde bir infiale neden olundu.''

Asistan hekimlerin yoğun koşullarda çalıştığını söyleyen Dr. Cudi Ferat Buran da, ''Asistan hekimlerin çalışma koşullarını ve içerisinde bulunduğu zorlukları olmayan bir rahatsızlığı varmış gibi göstererek tanı almasına rağmen ‘Adeno' virisü değil de ısrarla domuz gribi gibi yansıtılması asistan hekimleri yaralamıştır'' dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Doktorlar    Domuz  Gribi    Değilmiş  İzmir  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER