EKMEKLERİNİ BUZDAN KAZANIYORLAR


EKMEKLERİNİ BUZDAN KAZANIYORLAR
Tarih : 21 Ocak 2015, 11:00
Puan Ver : Ekmeklerini Buzdan Kazanıyorlar(10/10)6


Ardahan'da donan Çıldır Gölü, buzları kırıp balık avlayan balıkçıların yanı sıra atlı kızak sahiplerinin de ekmek kapısı oldu.

Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü olan Çıldır Gölü'nün yüzeyi soğuklardan dolayı 80 santimetre kalınlığında buz tuttu. Donan göl, atlı kızak sahiplerinin de ekmek kapısı oldu. Kızakçılar, süsledikleri atlı kızakla turistleri göl üzerinde gezdirerek ekmek parası kazanıyor. Gölü ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin en büyük eğlencesi gölde atlı kızak keyfi olurken, kızakçılar tur başına 20 lira alıyor.

Gölde yaklaşık 15 yıldır atlı kızak hizmeti veren Tuncay Aydemir ve Tekin Akçay, hafta sonu ve hafta içi hemen her gün Çıldır Gölü'ne geldiklerini, az da olsa para kazandıklarını ifade ettiler. Atları ve kızakları süsleyip Çıldır Gölü'nün yolunu tuttuklarını, gölün kendileri için ekmek kapısı olduğunu belirten Tuncay Aydemir, 'Şu anda Çıldır Gölü üzerinde ekmeğimizi buzdan çıkarıyoruz. Hani derler ya ekmeğini taştan çıkarıyor, biz de ekmeğimizi buzdan kazanıyoruz. Hava sıcaklığının eksi 40 dereceye kadar düştüğü Çıldır Gölü'nde buz kalınlığı 80 santimetreye kadar ulaşmış durumda. Gölün buz tutması bizim için de ekmek kapısı anlamına geliyor ve yerli, yabancı turistleri atlı kızaklarla gezdirerek buradan para kazanıyoruz' dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Ekmeklerini  Buzdan  Kazanıyorlar  Ardahan  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER