'engelsiz' bir eğitim

'ENGELSİZ' BİR EĞİTİM

YEĞİTEK Genel Müdürü Ateş, dün 'Engelliler İçin Dijital Eğitim İmkanları Çalıştayı' düzenlendiğini hatırlatarak, sivil toplum kuruluşları, akademisyen ve öğretmenlerden, engelli öğrencilerin eğitiminde teknolojinin olanaklarından yararlanılması konusunda görüş aldıklarını dile getirdi.

Tarih : 18 Şubat 2015, 18:33
Puan Ver : 'engelsiz' Bir Eğitim(7/10)3


Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Dinçer Ateş, görme engelli öğrenciler ve öğretmenleri için kitapları sese çevirebilen kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazı alınacağını bildirdi.

YEĞİTEK Genel Müdürü Ateş, dün 'Engelliler İçin Dijital Eğitim İmkanları Çalıştayı' düzenlendiğini hatırlatarak, sivil toplum kuruluşları, akademisyen ve öğretmenlerden, engelli öğrencilerin eğitiminde teknolojinin olanaklarından yararlanılması konusunda görüş aldıklarını dile getirdi.BİN 600 KİTAP OKUMA, DİNLEME VE SES KAYIT CİHAZININ SATIN ALINACAK

Bakanlığın daha önce, görme engelli öğrenciler için kitapları seslendirerek CD´ler hazırladığını dile getiren Ateş, yeni teknolojilerden yararlanmak istediklerini belirterek, MEB tarafından açık ihale usulüyle bin 600 kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazının satın alınacağını kaydetti.

Görme engellilerin eğitimi için PDF formatındaki bir bilgisayar içeriğini anında sese çevirebilen teknolojiler bulunduğunu anlatan Ateş, bu teknolojiyi barındıran cihazların, menüler içinde sesli komutla gezinmeye de imkan sağladığını söyledi.

Millî Eğitim Bakanı Avcı´nın, engelli öğrencilerin eğitimine destek konusuna önem verdiğini belirten Ateş, 'Bu teknolojiyi kendisine anlattığımızda cihazların temin edilmesi konusunda talimat verdi. Bizler de dünyada görme engelliler için geliştirilen dijital eğitim teknolojileri konusundaki çalışmaları araştırdık. Geldiğimiz aşamada, artık daha önce yaptığımız gibi CD´leri hazırlayarak öğrencilere gönderdiğimiz sistemi geride bırakacağız' diye konuştu.

Alınacak cihazlarla öğrencilerin, bütün kitapları ve eğitim bilişim ağı EBA´da yer alan 4 binin üzerindeki sesli içeriği istedikleri yerde ve zamanda dinleyebileceklerini vurgulayan Ateş, 'Herhangi bir metni yüklediklerinde bu metin otomatik olarak okunup, seslendirilecek. Bu teknoloji aslında özel eğitim için kullanılan spesifik bir cihaz' dedi.GÖRÜNTÜYÜ İŞARET DİLİNE ÇEVİREN TEKNOLOJİ

İşitme engelli öğrencilerin dijital eğitim içeriklerinden yararlanması konusunda da Türkiye´de çeşitli üniversitelerde teknolojilerin geliştirildiğini ifade eden Ateş, 'Ekrandaki görüntüyü, yapay zeka sayesinde işaret diline çeviren bir teknoloji üzerinde çalışmalar yürütülüyor. Şu anda sadece bir metni okuyarak, onu işaret diline çevirebilen teknolojiler de kullanıma girdi. Bu teknolojileri yakından takip ediyoruz ve öğrencilerimizin hizmetine sunmak için çalışıyoruz' diye konuştu.

(İHA)

 


Etiketler:   Engelsiz    Bir  Eğitim  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER