ERDOĞAN YİNELEDİ: TÜRKİYE'NİN KÜRT SKORUNU YOKTUR


ERDOĞAN YİNELEDİ: TÜRKİYE'NİN KÜRT SKORUNU YOKTUR
Tarih : 17 Mart 2015, 14:36
Puan Ver : Erdoğan Yineledi: Türkiye'nin Kürt Skorunu Yoktur(7/10)3


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Türkiye'nin Kürt skorunu yoktur. Türkiye'de her kesimden insan gibi Kürt kardeşlerimizin de sorunu vardı. Biz geçtiğimiz sorunlara çözüm olmaya gayret ettik. Bugün artık kimse kökeni yüzünden tehdit altında değildir' dedi.

umhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili Kars'ta yapımı tamamlanan Haydar Aliyev Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi açılış törenine katıldı. Açılışın töreninde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Milil Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın selamlama konuşmasının ardından kürsüye gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, iki devlet bir millet vurgusu yaparak, Türkiye Cumhuriyetinin daha önce Azerbaycan'da eğitim kurumları açtığını bugünde kendilerinin Türkiye”de Kars'ta bir okul açılışı yaptıklarını söyledi. Aliyev, eğitime önem verdiklerini dile getirerek, “Türkiye Azerbaycan kardeşliği ebediyyyen devam edecektir” dedi.ERDOĞAN, KONUŞMASINDAN ÖNCE AZERBAYCAN MİLLİ MARŞININ OKUNMASINI İSTEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelmesinin ardından protokol hatasından dolayı konuşmasından önce Azerbaycan milli marşının okunmasını istedi. Erdoğan, marşın okunmasının ardından konuşmasına başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Haydar Aliyev Teknik Meslek lisesinin açılışının hayırlı olmasını diliyorum. 424 öğrenciye hizmet verecek 32 derslik öğrenci pansiyonu, bu okulu örnek bir eğitim kurumu olarak görüyorum. Azerbaycan ile aramızdaki kardeşlik ilişkisinin samimi bir sembolü olarak gördüğüm okulun şehrimize kazandırılmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev kardeşime teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün bu okulumun resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Haydar Aliyev'in ismini Türkiye'de yaşatmaya devam ediyoruz devam edeceğiz. Biraz sonra temelini atacağımız TANAP projesinin de Azerbaycan, Gürcistan Avrupa ayağındaki tüm ülkeler için hayırlı olmasını istiyorum. 21 Mart'ta kavuşacağımız nevruz bayramını şimdiden tebrik ediyorum. Nevruzdan önceki Salı gününü çarşambaya bağlayan gece Azerbaycan'da bayramın en şenlikli gecesi olarak kutlanıyor. Okunan Kuranı kerimlerin, ölülerimizin ardından okunan duaların kabul olmasını makbul olmasını temenni ediyorum. Azerbaycan ve tüm coğrafyamızın 5 bin yıllık ortak bayramımızın birlik ve beraberliğimize vesiyle olmasını temenni ediyorum. Tüm dünyaya barışın ve huzurun gelmesini cani gönülden temenni ediyorum. Büyük şairimiz Bahtiyar Vahapzadenin ifade ettiği gibi, bir ananın iki oğlu Azerbaycan Türkiye; dinimiz bir dilimiz bir, eşkimiz bir yolumuz bir. Azerbaycan Türkiye. Ana yurtta yuva kurduk, ata yurda gönül verdik. Azerbaycan devletlerden bir devlet, milletlerden bir millet değildir. Ortak bir tarihi paylaşan sözde değil, özde kardeş tek milli iki devletiz. 1918 yılında Bakü'yü işgalden kurtaran Kafkas İslam ordusunun yarısı Anadolu halkından, yarsı Azerbaycan halkından oluşturuldu. Bugün de Karabağ'da zulme maruz kalan kardeşlerimizin acısını yüreğimizde hissediyoruz. Azerbaycan'daki kardeşlerimizin Kars'taki, Erzurum'daki kardeşimizden bir farkı yoktur. İstanbul, Antalya, Samsun, Trabzon bizim için neyse Bakü de Tiflis de bizim için odur. Ülkemizin güneyinde yaşananlara nasıl üzülüyorsak, Kafkaslarda da aynı şekilde üzüldük. Kimseye düşmanlığımız yok. Kardeşlerimizin hakkını savunmak çektiği ızdırabın acısını sormak da boynumuzun borcudur. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da birlikte ve yan yana olmaya devam edeceğiz.KÜRT SORUNU YOKTUR

Benim dedem Sarıkamış'ta şehit oldu. Diğer dedem ve büyükannelerimden bunu dinledim. Bunların şahidi Kars kalesidir. Kars'taki kardeşlik iklimini hastanemize Harakaninin adını vererek yaşatıyoruz. Türkiye'nin Kürt sorunu yoktur. Türkiye'de herkesimden insan gibi Kürt kardeşlerimizin de sorunu vardı. Biz geçtiğimiz 12 yılda Kürt kardeşlerimizle birlikte ülkemizde yaşayan ne kadar kesim varsa sorunlarına çözüm olmaya gayret ettik. Bugün artık kimse kökeni inancı fikri zikri yüzünden tehdit altında değildir. Hala eksikler yok mu, var tabii. Her şey dört dörtlük mü ama bunlar her geçen gün eksiliyor. Böyle bir Kars varmıydı. Ama şimdi hava limanından tutunuz yollarına varıncaya kadar. Havalimanı yoktu, yaptık. 26 havalimanı vardı, şimdi 52 tane var. Nerelerden nerelere geldik. Üniversite varıncaya kadar hepsini inşa ettik. Daha iyi olacak hiç endişe etmeyin, daha güzel olacak' dedi.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Çözüm süreci diyoruz. Neyi hedefliyoruz. Birlik ve beraberlik diyoruz. 12 yılda demokraside insan hakları, ekonomide, yatırımda, sosyal haklarda neler gerçekleştirdiğimiz ortada. Şu anda bu okulumuz ve diğer dersliklerle eğitimde çok daha iyi bir seviyeye geliyoruz. Bunları yeterli bulmuyoruz. 81 vilayetimizin tamamında üniversitelerimiz var. Bu soğuğa rağmen Cumhurbaşkanı arkadaşlarımla bu heyecanı paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Selimde TANAP projesinin temelini atıyoruz. İnşallah en kısa zamanda doğalgazı Azerbaycan'dan Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya gönderiyoruz. Mutluluklar diliyorum. Nevruzumuz hayırlı olsun.”

Cumhurbaşkanları, konuşmaların ardından okulun açılışını birlikte yaptı.

(İHA)

 


Etiketler: Erdoğan  Yineledi  Türkiye  Nin  Kürt  Skorunu  Yoktur  Kars  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER