erkeklerde daha çok soruna yol açıyor

ERKEKLERDE DAHA ÇOK SORUNA YOL AÇIYOR

Sivri, toplum içinde kişiler arasında olan görüntü farklılıklarının insanlar için psikolojik problemlere neden olduğunu ifade ederek, “Bu farklılıklardan birisi de kepçe kulaklardır.

Tarih : 20 Ocak 2015, 10:45
Puan Ver : Erkeklerde Daha Çok Soruna Yol Açıyor(6/10)2


Op. Dr. Ayşegül Sivri, kepçe kulak görüntüsünün erkeklerde daha çok soruna yol açtığını belirtti.

Sivri, toplum içinde kişiler arasında olan görüntü farklılıklarının insanlar için psikolojik problemlere neden olduğunu ifade ederek, “Bu farklılıklardan birisi de kepçe kulaklardır. Erken yaşlarda, bireyler sosyalleşmeden tedavi edilmez ise kepçe kulak deformitesi eğitim, iş ve sosyal hayatta belirgin başarısızlıklara yol açmaktadır. Kepçe kulak deformitesi ameliyat ile düzeltilebilen ve işinde uzman kişiler tarafından yapıldığında kesin ve kalıcı sonuç alınabilen bir problemdir. Nedeni doğum sonrasında kulak kıvrımlarının yeterince oluşmamasıdır ve kesinlikle kişinin duymasında herhangi bir problem yoktur.” dedi.

Kepçe kulakları bulunan çocukların ailelerinin mümkün olduğunca erken bu duruma müdahale edip özellikle okul öncesi dönemde yani çocuk sosyalleşmeden tedavi yoluna gitmeleri gerektiğini kaydeden Op. Dr. Ayşegül Sivri, “Kepçe kulaklı çocuklar okul hayatına başladığında okula olan ilginin azalması, sosyal fobi gibi ilerde yaşanabilecek psikolojik sorunlara zemin hazırlanmaktadır. Kulak gelişimi doğumdan sonraki 4-6 yaşlarda tamamlanır. Tedavi için önerilen zaman okul öncesi yaştır, fakat aileler çoğu zaman bunu önemsememektedir ve dolayısı ile kişiler çoğu zaman estetik cerrahlara daha ileri yaşlarda kendi iradeleri ile başvurmaktadırlar.

Kepçe kulağın düzeltilmesi ancak ameliyat ile olmaktadır. Maalesef müdahale etmeden kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. Günümüzde iple askılama yöntemi denilen ameliyatsız metotlarda kullanılmaktadır fakat bu yöntemlerin kalıcılığı ameliyat ile düzeltmeye göre daha azdır. Zaman içinde kulağın eski haline dönmesi söz konusu olabilir. Ameliyat ileri yaşlarda lokal anestezi ile yapılabiliyor, yaklaşık 1 saat süren izsiz bir operasyondur ve hastanede yatış dahi gerektirmez. Kepçe kulak çocukluk çağda kişilerin üzerinde oldukça büyük psikolojik yük oluşturmaktadır. Özellikle ilkokul döneminde arkadaşları tarafından alay edilen çocuklarda kendine güvende kayıplar, toplum içine çıkamama, derslerde başarısızlık, okula gitmeme isteği gibi psikolojik travmaya bağlı semptomlara yok açmaktadır. Erkeklerde ve bayanlarda eşit oranda görülebilen kepçe kulak deformitesi erkeklerde daha travmatik olabilmektedir. Çünkü uzun saçlar ile çoğu zaman bayanlarda üzeri kapatılmaktadır. Op. Dr. Ayşegül Sivri bana başvuran kadın hastalarımın en önemli şikayeti saçlarını sürekli salık kullanmaları yönünde ve kepçe kulaklarını gizlemek için hiç toplayamadıkları ve at kuyruğu yapamadıkları yönünde olmaktadır.” şeklinde konuşu.

Op. Dr. Ayşegül Sivri, izsiz, ağrısız olan kepçe kulak ameliyatının plastik cerrahi ameliyatları arasında en yüz güldürücü olanlarından olduğunu belirtti. Sivri, “Ayrıca kısa süren bir operasyon olması, ameliyat sonrasında sonucun hemen görülmesi de diğer avantajları arasında yer almaktadır.” dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Erkeklerde  Daha  Çok  Soruna  Yol  Açıyor  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER