ermeni iddialarıyla ilgili dosyayı hükümete sundu

ERMENİ İDDİALARIYLA İLGİLİ DOSYAYI HÜKÜMETE SUNDU

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte 7. Büyükelçiler Konferansı nedeniyle Türkiye’de bulunan büyükelçilerle bir araya geldi.

Tarih : 07 Ocak 2015, 17:09
Puan Ver : Ermeni İddialarıyla İlgili Dosyayı Hükümete Sundu(8/10)4


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, 2015 yılının Ermeni iddiaları nedeniyle önemli bir yıl olduğunu belirterek, oluşturduğu özel ekip tarafından hazırlanan dosyayı hükümete sunduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte 7. Büyükelçiler Konferansı nedeniyle Türkiye'de bulunan büyükelçilerle bir araya geldi. Büyükelçileri kabul eden ve öğle yemeği veren Çiçek, Türkiye'nin dış politikada elde ettiği başarılarda Dışişleri Bakanlığı'nın önemli olduğunu ifade ederek, Dışişleri teşkilatının terör saldırılarına maruz kaldıklarını, bu saldırılar sebebiyle 2 yakınının da şehit olduğunu kaydetti. 2015 yılının Türk dış politikası için zorlu bir yıl olacağını ve Ermeni iddialarıyla ilgili yapılacak karalama kampanyalarına karşı hazırlıklı olunması gerektiğini söyleyen Çiçek, TBMM Başkanı seçildikten sonra özel bir çalışma grubu oluşturduğunu, ilgili kurumların yardımları ile neler yapılabileceğine ilişkin bir rapor hazırlandığını ve bu raporu da hükümete sunduğunu belirtti. “İyi ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti var. Türkiye olmasa sıkışanlar hangi ülkeye sığınacaktı” diyerek vatanın kıymetinin bilinmesini isteyen Çiçek, “Başkasının acılarına acımaktan kendi acılarımızı unutacak kadar saf olmayalım. İntikam almak için değil, millet olarak diri kalabilmek bakımından kendi acılarımızı, hatıralarımızı bilmemiz lazım. Başkalarına gözyaşı döküyoruz, bizim cenazemiz burada duruyor. Çanakkale Savaşı'nın 100. yılını iyi değerlendirmeliyiz. Biz de Meclis olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız' dedi.

TBMM Dışişleri Komisyonu ve dostluk gruplarıyla işbirliği içinde olduklarını söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Türk dış politikasının yüklediği sorumluluğun bilincinde olduklarını kaydederek, Ermeni iddialarına ilişkin yaşanabilecek olaylara değindi. Çavuşoğlu, “Ermeni iddialarının üçüncü ülkeler nezdinde arttığını görüyoruz. Buna karşı biz de oluşturduğumuz politikalar çerçevesinde çaba sarf ediyoruz' açıklamasında bulundu.

(İHA)

 


Etiketler: Ermeni  İddialarıyla  İlgili  Dosyayı  Hükümete  Sundu  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER