esrarengiz istifa, sözleşmelerin usulsüz uzatılması

ESRARENGİZ İSTİFA, SÖZLEŞMELERİN USULSÜZ UZATILMASI

17 ve 25 Aralık operasyonlarından sonra Özgür Ö.’nün TÜBİTAK Bilgem’deki görevinden istifa ettiği öğrenildi. TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Abdullah Çavuşoğlu’nun kendisini bizzat aramasına rağmen Özgür Ö.’ye ulaşılamamış.

Tarih : 21 Ocak 2015, 12:21
Puan Ver : Esrarengiz İstifa, Sözleşmelerin Usulsüz Uzatılması(6/10)2


'Telekulak operasyonu'nda gözaltına alınan TÜBİTAK Bilgem'de Ses, Kripto, Uzay Sistemleri bölümünde önemli bir görevde bulunan Özgür Ö.'nün 30 Ocak 2014 tarihinde esrarengiz bir şekilde istifa ettiği ortaya çıktı. Özgür Ö.'nün ortadan kaybolduktan sonra aylarca lojmanlarda kaldığı öğrenildi.

17 ve 25 Aralık operasyonlarından sonra Özgür Ö.'nün TÜBİTAK Bilgem'deki görevinden istifa ettiği öğrenildi. TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Abdullah Çavuşoğlu'nun kendisini bizzat aramasına rağmen Özgür Ö.'ye ulaşılamamış. Ancak ulaşılamamasına rağmen Özgür Ö.'nün 8-9 ay lojmanda kalmaya devam ettiği belirlendi. Eşi M.Ö.'nün de geriye dönük araştırıldığında haksız unvan sonucu “Uzman” olarak aylar sonra kurumda çalıştırıldığı tespit edildi. TÜBİTAK Başkan Yardımcısının ulaşamadığı ancak aylarca lojmanda kalan ve esrarengiz biçimde hesapta vermeden istifa ederek ayrılan Özgür Ö.'nün TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde bulunan MARTEK - Marmara Teknokent'te bulunan ARGE firmasında (CYPRESS SEMICONDUCTOR - CYPRESS SEMICONDUCTOR GEBZE TEKNOLOJİ VE GELİŞTİRME BİLİŞİM SAN.TİC.LTD.ŞTİ.) göreve devam ettiği öğrenildi. Esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan ve lojmanlarda kaldığı belirlenen Özgür Ö.'nün Eylül sonu itibariyle işten çıkartıldığı öğrenildi.950 KİŞİNİN SÖZLEŞMESİ USULSÜZ BİR ŞEKİLDE UZATILMIŞ

Başbakanlık Teftiş Kurulu'na sunulan raporda gözaltı kararı bulunan ve halen aranan TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz'ın görevden alınmadan önce sözleşmesi bitmek üzere olan 950 kişinin sözleşmeleri usulsüz bir şekilde uzattığı belirtildi.

Başbakanlık Teftiş Kurulu'na sunulan raporda yer alan bilgilere göre, TÜBİTAK Bilgem'de Bilişim Teknolojileri Enstitüsünde bulunan ve Konuşma ve Doğal Dil İşleme Teknikleri adlı birimde görev yapan 5 kişinin Ocak - Şubat - Mart -Nisan -Mayıs dönemlerinde belli aralıklarla istifa ederek ayrılmışlar. Bu birimin aynı zamanda ses kayıtlarının montaj mı değil mi konularında bilirkişilik yapan yer olduğu belirtildi.

Tam bir montaj seti denilen birimin Fethullah Gülen'in ses kayıtları ile ilgili montaj kararı verecek ekipte burada olması dikkat çekiyor. Birimde görev yapan Yasin Alpen 20 Mart 2014, Adem Sezer 1 Haziran 2014, Kemalettin Cengiz Erbakırcı 12 Mayıs 2014, Yekta Said Can 16 Ocak 2014 ve Muhammed Öztürk'ün ise 22 Nisan 2014 tarihinde istifa ettikleri belirlendi. Yaşanan istifalardan sonra bu birimin başı olan Mehmet Uğur Doğan adlı kişinin de 29 Mayıs 2014'te iş akdi feshedildi.

(İHA)

 


Etiketler: Esrarengiz  İstifa  Sözleşmelerin  Usulsüz  Uzatılması  Kastamonu  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER