Euro'nun düşmesini ve ihracata etkilerini anlattı

EURO'NUN DÜŞMESİNİ VE İHRACATA ETKİLERİNİ ANLATTI

Merkez Bankası Başkanı Başçı, 2015 Ocak ayı enflasyon raporunu açıkladı, gazetecilerin ve ekonomistlerin sorularını cevapladı.

Tarih : 27 Ocak 2015, 14:36
Puan Ver : Euro'nun Düşmesini Ve İhracata Etkilerini Anlattı(10/10)6


Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Euro'nun düşmesine ilişkin, 'Avrupa'da büyüme devam ederse, biraz da canlanırsa, ihracatımız o kanala daha hassas. Miktar bazında daha rahat ihracat yapabiliriz. Avro bazında tutar artacak, miktar artacak” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Başçı, 2015 Ocak ayı enflasyon raporunu açıkladı, gazetecilerin ve ekonomistlerin sorularını cevapladı.

Başçı, Euro'nun düşmesini ve ihracata etkilerini şöyle değerlendirdi:

“Euro makul bir şekilde düşerse bununla yaşayabiliriz. Avrupa'nın talebine ihracatımız daha hassas. Avrupa'da büyüme devam ederse, biraz da canlanırsa, ihracatımız o kanala daha hassas. Miktar bazında daha rahat ihracat yapabiliriz. Euro bazında tutar artacak, miktar artacak. Ortadoğu'da, Rusya'da kura daha hassas olduğunu görüyorlar. Bir miktar yükselmiş olmasıyla ihracatçımız rahatlayacak. Sertleşirse küresel düzeyde çözüm bulunması gerekir.”

Perşembe ve Cuma günlerinden örnek veren Başçı, yüzde iki oynamanın gelişmekte olan ülkeler açısından önemli olduğuna işaret etti.

Başçı, Gıda Komitesi'nin 2015 yılında somut tedbirler almasına ilişkin olarak, ilk toplantının Müsteşarlık düzeyinde yapıldığını kaydetti. Başçı, gıdada verimliliğin, ölçeğin, aracılık konusuna değinerek, kurumların koordinasyon içinde ele almasının faydalı olduğunu ifade etti.

Siyasi söylemlerin dünyanın her yerinde olduğunu vurgulayan Başçı, şunları kaydetti:

“Oynaklığın olduğu dönemde bunlar olabilir. Önemli olan şudur; ‘Bizim almamız gereken bir şey var mı' oturur dinleriz. Enflasyonu düşürücü politika nedir' bunu ele alırız. Türkiye'nin en büyük avantaj; enflasyonun düşmüş olması. Faiz indirimlerinde enflasyonu görerek adım atalım. Temkinli bir politikayla enflasyonun düşmesi mümkün.”

Başçı, para politikasına ilişkin olarak, enflasyon oranına yakın bir fonlama oranı tespit ettiklerini hatırlatarak, “Enflasyon oranının finansal koşulların gerektirdiği kadar üzerinde. Likidite politikasında esneklik marjı koruduk. Enflasyon düşerse, fonlama düşecek. Ne kadar fonlama ihtiyacı var? Ne kadar gerekiyorsa, o kadar. Ocak ayı enflasyonu 1 puanın üzerinde düştü, biz 4 Şubat'ta parametreleri değerlendirebiliriz” ifadelerini kullandı.

Başçı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile Merkez Bankası Başkanı ile görüşmesine ilişkin olarak, kanunda bu tür toplantıların yılda iki kez olacağı hükmünün yer aldığını belirtti. Başçı, “Sıra dışı bir gelişme olursa, Başbakanımızdan randevu alıp brifing vermemiz mutlaka gerekir. Hükümete danışmanlık görevimiz var” diye konuştu.

(İHA)

 






Etiketler: Euro  Nun  Düşmesini  Ve  İhracata  Etkilerini  Anlattı  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER