Fransa'daki gurbetçiler de saldırıyı kınadı

FRANSA'DAKİ GURBETÇİLER DE SALDIRIYI KINADI

Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırı Fransa’da yaşayan Türkler tarafından da şiddetle kınandı. Paris’in çeşitli noktalarında yaşayan Türkler, bu tür saldırıların Müslümanların ortak düşüncesi olmadığına vurgu yaptı.

Tarih : 08 Ocak 2015, 17:30
Puan Ver : Fransa'daki Gurbetçiler De Saldırıyı Kınadı(5/10)1


Charlie Hebdo dergisinin Paris'te bulunan bürosuna düzenlenen saldırının ardından Fransa'da yaşayan Türkler olaya tepki gösterdi.

Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırı Fransa'da yaşayan Türkler tarafından da şiddetle kınandı. Paris'in çeşitli noktalarında yaşayan Türkler, bu tür saldırıların Müslümanların ortak düşüncesi olmadığına vurgu yaptı. Paris'te yaşayan berber işletmecisi Orhan Sarı, bütün Müslümanların aynı kefeye konulmaması gerektiğine dikkat çekerek, “ Onlar Müslümanım diye geçiniyorlar ama Müslümanlık bu değil. Bir sürü Müslüman arkadaşlarımız var, Arap arkadaşlarımız, müşterilerimiz var. Onlar da aynı şeyi istemiyor. Bu kişiler secdeye ters yatan kişiler. Müslümanlık bu değil. İnsan öldürmek Müslümanlıkta yok” dedi. Irkçıların olası saldırıları üzerine “Olmamasını isteriz. Bütün Müslümanlar onların düşüncelerinde değil. Bizler aynı şeyi düşünmüyoruz. Bizim bir sürü Hıristiyan müşterimizde var. Onlar da aynı düşüncede değiller” dedi.

Organize bir ülkede yaşadıklarını ifade eden gişe görevlisi Mehmet Akyüz, “Bence polisin, jandarmanın bu olaya bakarak genelleme yapacağını düşünmüyorum. Zaten Cumhurbaşkanı da akşam verdiği demeçte Fransızları birlikte hareket etmeye davet etti. Toplumu hep beraber kucaklamaya ve tepki göstermeye davet etti” diyerek herkesin aynı fikirde olmadığının altını çizdi.

Fransa'da uzun yıllardır esnaflık yapan Muharrem Ateş, saldırıyı kınadığını ifade ederek, “Bu saldırıyı kınıyorum. Ülkelere değil hepimize yapılmış bir saldırıdır bu ve nefretle kınıyorum. 40 yıldır Fransa'dayım. Müslümanlara karşı bir saldırı olacağını düşünmüyorum. Fransa'da Müslümanlar çok olsa bile aşırı sağcıların saldırı düzenleyeceğini zannetmiyorum” dedi. Bir başka esnaf ve aynı zamanda cami görevlisi olan Ekrem Ekmen, “Biz saldırıya çok büyük tepki gösterdik. Gerçekten bu olayı lanetliyorum. Masum bir olay değildir. Bu gençler kandırılmıştır. Kimler tarafından kandırıldığını bilmiyoruz ama İslam toplumunu lekeleyecek bir hadisedir bu. Kim ne yaparsa yapsın İslam'a göre kimsenin kimseyi cezalandırmaya hakkı yoktur. İslamiyet'le bu çocukların zerre kadar bir alakalarının olacağını da tahmin etmiyorum. Bunlar tamamen belli grupların yetiştirip gönderdiği insanlar. Profesyonel insanlar. Bize göre bu olay kurgudur. Bütün Fransa'nın başı sağ olsun, teröristler kahrolsun” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Son dönemlerde Müslümanlara karşı tepkinin gösterilen tepkinin aşırı olduğunu savunan esnaf Eyüp Çakmak, “Fransa'daki Müslüman toplumuna illaki zararı olur. Çünkü Avrupa'da İslam'a karşı tepki aşırı. Almanya'da çeşitli yerlerde yürüyüşler, çeşitli camilere saldırı oluyor. Bu yavaş yavaş başladı demek oluyor. Ondan dolayı esnaf olarak tedirginiz ve bu olayı şiddetle kınıyoruz. Biz yıllardır Fransa'da yaşıyoruz herhangi bir olayla karşılaşmadık. Fransızlarla birlikte yaşıyoruz. Bize göre terörün ırkı, dini, rengi yoktur biz böyle düşünüyoruz” dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Fransa  Daki  Gurbetçiler  De  Saldırıyı  Kınadı  Paris  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER