Fransızlar saldırıya tepki gösterdi

FRANSIZLAR SALDIRIYA TEPKİ GÖSTERDİ

Paris’te, Republique Meydanı’nı dolduran yaklaşık 20 bin kişi ellerinde kalemler ve sembolik basın kartları ile Charlie Hebdo pankartı taşıyarak saldırıya tepki gösterdi.

Tarih : 08 Ocak 2015, 11:21
Puan Ver : Fransızlar Saldırıya Tepki Gösterdi(5/10)1


Fransa'da haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo'nun başkent Paris'teki ofisine düzenlenen ve 12 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan kanlı saldırı, başta başkent Paris olmak üzere birçok şehirde düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

Paris'te, Republique Meydanı'nı dolduran yaklaşık 20 bin kişi ellerinde kalemler ve sembolik basın kartları ile Charlie Hebdo pankartı taşıyarak saldırıya tepki gösterdi. 'Ben Charlie'yim', 'Charlie nerede?', 'Sevgi nefretten daha güçlüdür' yazılı pankartlar taşıyan göstericiler 'Kalemlere özgürlük' 'Hepimiz Charlie'yiz' sloganları attı. Republique Meydanını dolduran göstericiler saldırıda ölenlerin anısına mumlar yakıp gözyaşı döktü.

Öte yandan, Fransa'nın Angers, Bordeaux, Lyon, Strasbourg, Nantes, Toulouse ve Marsilya kentlerinde de saldırı binlerce kişi tarafından protesto edildi. Lyon'daki Terraux Meydanı'nda 13 bin kişi toplanırken, Toulouse'daki Capitole Meydanı'nda 12 bin kişi saldırıya tepki göstermek için bir araya geldi. Güneydeki Marsilya'da ise saldırıyı protesto eden 7 bine yakın kişi 'Vieux Port' meydanında toplandı. Ülke genelinde 3 günlük yas ilan edilirken bayraklarda yarıya indirildi.

Paris'teki saldırıda hayatını kaybeden 4 karikatürist arasında derginin 2009'dan bu yana genel yayın yönetmenliğini yapan Stephane Charbonnier de bulunuyor. Paris Savcılığı, saldırıda dergide çalışan dört karikatürist ile iki polisin de arasında bulunduğu 12 kişinin öldüğünü, 4 kişinin ağır yaralandığını açıklamıştı. Saldırganların Charlie Hebdo için çok iyi istihbarat bilgisi aldıkları söyleniyor. Yeni yıl dolayısıyla dergi çalışanlarının aynı gün bir arada olacaklarını bilerek öldürülen kişilerin seçilerek katledildiği söyleniyor. Metroda ücretsiz dağıtılan Metro gazetesinin Fransız polisine dayandırdığı haberde kanlı saldırıyı gerçekleştiren 3 kişinin isimleri Said Şerif, Kuachi Şerif ve Hamid Murat olarak açıklandı. Gazete, Hamid Murat'ın 18 yaşında öğrenci olduğunu kaydetti. Gazete haberinde üç isimden Said ve Kuachi'nin ise kardeş olduklarını yazdı.

(İHA)

 


Etiketler: Fransızlar  Saldırıya  Tepki  Gösterdi  Paris  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER