G20 üyesi ülkelerin büyükelçileriyle buluştu

G20 ÜYESİ ÜLKELERİN BÜYÜKELÇİLERİYLE BULUŞTU

Babacan, burada yaptığı konuşmada, G20 kapsamında bakanlar ve merkez bankası başkanları düzeyindeki ilk toplantının 2 hafta sonra İstanbul’da yapılacağını belirterek 15-16 Kasım’da Antalya’da Liderler Zirvesi düzenleneceğini kaydetti.

Tarih : 27 Ocak 2015, 17:12
Puan Ver : G20 Üyesi Ülkelerin Büyükelçileriyle Buluştu(10/10)6


Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, G20 üyesi ve G20'ye davetli ülkelerin büyükelçileri ile uluslararası kuruluşların temsilcileri ile öğle yemeğinde bir araya geldi.

Babacan, burada yaptığı konuşmada, G20 kapsamında bakanlar ve merkez bankası başkanları düzeyindeki ilk toplantının 2 hafta sonra İstanbul'da yapılacağını belirterek 15-16 Kasım'da Antalya'da Liderler Zirvesi düzenleneceğini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Babacan, Ulusal kapsayıcılık altında, KOBİ'lere ağırlık vereceklerini vurgulayarak 'İstihdam KOBİ'ler aracılığıyla oluşuyor. KOBİ konseptine, tüm gündem maddelerinde yer vereceğiz' diye konuştu.

Uluslararası Ticaret Odası ile görüştüklerini ve Dünya KOBİ Meclisi ya da Dünya KOBİ İşbirliği gibi bir isim altında platform kurmak istediklerini ifade eden Babacan, 'Bu da şu anlama geliyor, dünyada ilk defa KOBİ'ler için küresel bir ses oluşacak. Bu yapıya ilişkin görüşmelerimiz devam ediyor ve bu sene içinde kurulacak. Sadece bizim G20 başkanlığımız için değil, kalıcı bir platform olacak' diye konuştu.

G20 ülkelerinin yapısal reform taahhütlerini yerine getirmesinin önemine dikkat çeken Babacan, taahhütlerin yerine getirilmesi durumunda küresel büyümenin 5 yıl içinde öngörülenden yüzde 2 daha yüksek olacağını vurguladı.

Çalıştıkları bir başka grubun da kadınlar için oluşturulması planlanan W-20 olduğunu kaydeden Babacan, bunun üzerinde hala çalışmaların sürdüğünü belirterek, 'Nasıl bir yapı oluşturulacağını ve içeriğini G20 meslektaşlarımızla değerlendiriyoruz' diye konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: G20  Üyesi  Ülkelerin  Büyükelçileriyle  Buluştu  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER