görme engelli çocukların sinema keyfi

GÖRME ENGELLİ ÇOCUKLARIN SİNEMA KEYFİ

Beşiktaş Belediyesi, 07-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla farklı bir etkinlik gerçekleştirdi.

Tarih : 14 Ocak 2015, 15:03
Puan Ver : Görme Engelli Çocukların Sinema Keyfi(9/10)5


Görme engelli çocuklar, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla kendileri için hazırlanan sesli betimlemeli filmle keyifli dakikalar yaşadı.

Beşiktaş Belediyesi, 07-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla farklı bir etkinlik gerçekleştirdi. Levent Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte Sebeder (Sesli Betimleme Derneği) ve Pati Film'in özenli çalışmasıyla hazırlanan sesli betimlemeli, altyazılı ve işaret dili anlatımlı film Türkan Sabancı Görme Engelliler Okulu'nda eğitim gören 100 çocuk için gösterime sunuldu.SESLİ BETİMLEMELERLE FİLMİ DİNLEDİLER

Karakterlerini Nermin Er'in tasarladığı, yapımcılığını Yonca Ertürk'ün, yönetmenliğini İsmet Kurtuluş ve Nermin Er'in yaptığı Rimolar ve Zimolar Kasabada Barış filmini sesli betimlemelerle dinleyen görme engelli çocuklar keyifli dakikalar yaşadı. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da çocuklarla birlikte filmi izleyerek, onların coşkusuna ortak oldu.

Çocuklara seslenen Başkan Hazinedar, onların iyi bir eğitim aldıklarını belirterek, “Öğrenim hayatınızda başarılı olduğunuzda çok daha iyi noktalara geleceksiniz. O zaman biz de eksik bulduğunuz şeyleri inşallah sizler bir belediye başkanı, milletvekili, mühendis, hukukçu olarak o engelleri sizin arkanızdan gelen nesillere yaşatmayacaksınız. Sizin çok önemli bir sorumluluğunuz var” dedi.ENGELLİLER, BEŞİKTAŞ'I YENİDEN DÜZENLEYECEK

Murat Hazinedar, görme ve işitme engellilere yönelik bir sinema projesi geliştirdiklerini ifade ederek, “Büyük bir emek gerektiriyor. Normal sinemaya göre hazırlamak daha zor. Belediyelerin en önemli sorumluluğu dezavantajlılara yönelik çalışmalar yapmak. Bu sorumluluğu yerine getirme noktasında Beşiktaş bundan sonra da önderlik yapacak. Levent Kültür Merkezi'ni bir sinema haline getirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Engellilerin Beşiktaş'ı yeniden düzenleyeceklerini dile getiren Hazinedar, “Sokakları bizzat engelli kardeşlerimiz dolaşacak. Tespit edecekler. Tespit ettikleri sokaklara birkaç gün içinde gelip biz geleceğiz ve tespitleri doğrultusunda engelleri o sokaktan kaldıracağız” dedi.

Filmle birlikte keyfili dakikalar geçiren görme engelli öğrenciler, çok eğlendiklerini belirterek, “Çok iyi şeyler hissettik bugün. Çok eğlendik, mutluyuz. Güzel bir filmdi. Hiç sinemaya gitmediğimiz halde Beşiktaş Belediyesi'nin sayesinde güzel bir sinema oldu” ifadelerini kullandı.

(İHA)

 


Etiketler: Görme  Engelli  Çocukların  Sinema  Keyfi  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER