görmez'den sağduyu çağrısı

GÖRMEZ'DEN SAĞDUYU ÇAĞRISI

Onun için bu konularda insanlık olarak çok daha sağduyulu hareket etmemiz gerekmektedir' dedi.

Tarih : 15 Ocak 2015, 10:48
Puan Ver : Görmez'den Sağduyu Çağrısı(7/10)3


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İslam dünyasının muhtelif bölgelerinde anormallikler olduğunu belirterek, 'Adeta cinnet ortamları oluştu. Onun için bu konularda insanlık olarak çok daha sağduyulu hareket etmemiz gerekmektedir' dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Edirne Halk Merkezi'nde düzenlenen toplantıda, kentte görev yapan öğretmen ve yöneticilerle bir araya geldi.“HEM YURT İÇİNDE HEM YURT DIŞINDA HERKESİN DAHA SAĞDUYUYLA HAREKET ETMESİ GEREKİYOR”

Toplantı öncesi basının sorularını yanıtlayan Diyanet İşler Başkanı Mehmet Görmez, Fransa'da 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından ilk sayısını çıkartan Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun, içeriğinden dört seçki yayınlayan Cumhuriyet Gazetesi'nin tutumu ve ülke genelindeki tepkilerin sorulması üzerine, 'Gerçekten insanlık zor süreçlerden geçiyor. Ben bu vesileyle bütün gazeteci dostlarımızdan, bütün sivil toplum örgütlerimizden hem yurt içinde hem yurt dışında herkesin daha teenniyle hareket etmesi, daha sağduyuyla hareket etmesi gerektiğini ifade etmek isterim. Çünkü, İslam dünyasının muhtelif bölgelerinde anormallikler var, adeta cinnet ortamları oluştu. Onun için bu konularda çok daha sağduyulu çok daha teenniyle hareket ederek, insanlığın bu tür sorunlarla bir daha karşılaşmaması için neler yapabiliriz? Ne Avrupa'da, ne Asya'da hiçbir yerde inancından ve düşüncesinden dolayı hiç kimsenin canına kıyılmamalı, hiç kimse yok edilmemeli, hiç kimse hunharca katledilmemeli. Bütün insanlık olarak bize düşen bundan sonra bu noktalar üzerinde durmaktır diye düşünüyorum' dedi.

Görmez, öğretmenler ile birlikte gerçekleştirdiği toplantıda kendilerine, 2015 yılında özellikle sınıf öğretmenlerinin öğrencilerini, hem özgürlüğün simgesi hem de kimliğin mekanları olan, sevgi mekanı, bilgi mekanı olan camilerin mihrabıyla buluşturmak istediklerini aktardı.

Türkiye'de yaşayan 8 milyon engelli vatandaşın camilere erişimi için tüm camilerde yeniden düzenleme yapılacağını dile getiren Görmez, 'Cami ve kadın projemiz oldu. Camilerimizi hanımefendilerimiz için de yeniden düzenliyoruz' ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'e, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan ve İl Müftüsü Emrullah Üzüm eşlik etti.

(İHA)

 


Etiketler: Görmez  Den  Sağduyu  Çağrısı  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER