hdp çok iddialı

HDP ÇOK İDDİALI

Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) ziyaret gerçekleştiren Kışanak, Haziran ayında yapılacak genel seçimlere ilişkin soruları yanıtladı.

Tarih : 04 Şubat 2015, 16:12
Puan Ver : Hdp Çok İddialı(10/10)6


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, 'Baraj sorunumuz yoktur. Halk gümbür gümbür Ankara'ya parlamentoya yürüyor. Herkes bugün yüzde 10'u konuşuyor ama yarın daha fazla rakamlar konuşacağımızdan eminim' dedi.

Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB) ziyaret gerçekleştiren Kışanak, Haziran ayında yapılacak genel seçimlere ilişkin soruları yanıtladı. HDP'nin seçimlere parti olarak girmesini değerlendiren Kışanak, HDP'nin Türkiye'de demokrasinin gelişmesine katkı yapan siyasi bir gelenek olduğunu söyledi. Kışanak, 'Bizim çabamızla ve aldığımız riskler toplumsal mücadelemiz ile Türkiye'de demokrasiyi artırmaktadır. Bu aslında Türkiye siyasi tarihini yazanlar tarafından aslında sanırım hakkı teslim edilen bir mücadeledir. Örneğin kadın hakları konusunda bugün Türkiye'de siyasi partilerde eşbaşkanlık sistemi uygulanıyorsa bizim 8 yıl fiili olarak partide eşbaşkanlık sistemi uygulamamızın yarattığı demokratik bir gelişimdir. Türkiye demokrasi hayatına çok ciddi katkıları olan toplumsal bir muhalefet hareketidir. Birileri barajı kaldırmaya cesaret edemediyse biz halkın gücü ve iradesiyle ile toplumsal muhalefetin gücüne güvenerek bu barajı kaldıracağız. Bu kadar iddialıyız. Sadece seçimi kazanmak değil, darbe hukukunu ortadan kaldırmak için yola çıkıyoruz. Halkımızın da buna iyi bir yanıt vereceğini halkın gücü ile toplumsal muhalefetin gücünü alarak bu darbe ve yasa değiştirilerek boşa çıkartılacaktır' diye konuştu.'TÜRKİYE ARTIK BARAJLARI TARTIŞMAYACAK'

Bundan sonra Türkiye'nin barajları tartışmayacağını aktaran Kışanak, 'Ne yazık ki Türkiye'de demokrasi mücadelesi ancak böylesine riskler alınarak yürütülebiliyor. Bu riski alabilecek, tek siyasi hareket biziz. Bunun zamanı gelmiştir. Ayrıca HDP'nin bu siyasi geleneğinin bir baraj sorunu olmayacağına yürekten inanıyorum. Kesinlikle bir baraj sorunumuz yoktur. Seçim sonrasında göreceğiz ki halk demokrasiden yana çözümden yana demokratik hakların geliştirmesinden yana tutum sergileyecektir. Siyasi geleneğe desteğini tam şekilde sunacaktır. Sonuçlar herkes için iyi olacaktır. Bugün Türkiye'de yanlış bir tartışma sürüyor. HDP'ye barajı aşamazsa diye tartışılıyor. Negatif bir tartışmadır. Bence pozitif bir tartışmaya gitmek lazım. HDP barajı aşarsa neler olabileceğini konuşmak lazım. Demokrasinin ne kadar güçleneceğine, hak ve özgürlüklerin konusunda ileri adımlar atılacağını ve Türkiye'nin iki statükocu çizgiye mahkum olmaktan nasıl kurtulacağını, Kürt sorunu çözümü konusunda nasıl güçlü bir iradenin açığa çıkacağını, Parlamentonun gerçek anlamda çözümün adresi olmasının imkanlarının ortaya çıkacağını konuşabiliriz. HDP'nin barajı aşması halinde ortaya çıkacak o kadar çok gelişme vardır. Türkiye siyaseti bunu konuşmalıdır. Negatif tersten aşamazsa şu olursa bu olursa diye tartışmak yerine aşarsa yaşayabileceğimiz, güzellikleri demokrasi adına gelişmeleri konuşmak lazımdır. Bunu da başaracağımıza inanıyorum' şeklinde konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: Hdp  Çok  İddialı  Diyarbakır  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER