hdp'den 'bayraksız' kongre

HDP'DEN 'BAYRAKSIZ' KONGRE

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Kongresi Sinan Erdem Spor Salonu’nda başladı. Türk bayrağının olmadığı kongrede İstiklal Marşı da okunmadı.

Tarih : 04 Ocak 2015, 15:54
Puan Ver : Hdp'den 'bayraksız' Kongre(8/10)4


Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun 'Kadınların en büyük kariyeri analıktır' sözlerini eleştirerek, 'Biz kadınlar en büyük kariyerimizi sizin saltanatınızı yıkarak yapacağız' dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Kongresi Sinan Erdem Spor Salonu'nda başladı. Türk bayrağının olmadığı kongrede İstiklal Marşı da okunmadı. Kongrede hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Salonda sık sık Abdullah Öcalan lehinde sloganlar atıldı. Salondaki Abdullah Öcalan posterleri de dikkat çekti.

Kongrede divan başkanı seçilen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, salonu dolduran binlerce kişiye hitap etti.

Kışanak, Türkiye'de özgürlük, demokratik yaşam ve eşitliği inşa edeceklerini iddia ederek, “Birileri diyor ya ‘kadın ile erkek eşit değildir.' Biz buradan onlara en büyük cevabı vereceğiz. Eşit olmak için aynı olmak gerekmiyor, farklıyız. Kimliğimiz farklı, dilimiz farklı, inancımız farklı ama eşitiz. Bunu kanıtlayacağız. Hani birileri diyor ya ‘Kürtlerle Türkleri eş değer göremezsiniz'. Onlara da cevap vereceğiz. Bütün Türkiye'nin halkları yan yana eşitlik mücadelesini sürdürecektir. Ne bir eksik ne bir fazla. Her birimiz bir diğerine saygı göstererek birlikte yaşayacağız. Bu kongre birlikte yaşamın perçinlendiği bir kongre olacak” diye konuştu.

Konuşmasında seçim barajına da değinen Kışanak, “Bu kongre barajları yıktığımız kongre olacak. Çok tartışılıyor barajlar nasıl aşılacak diye. Ben buradan şunu açıkça söylemek istiyorum önümüze çıkartılan bu barajları, engelleri yıkmaya kararlıyız” şeklinde konuştu.

Kışanak, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun “Kadınların en büyük kariyeri analıktır” sözlerini de eleştirerek şunları söyledi:

“And olsun ki biz kadınlar en büyük kariyerimizi sizin saltanatınızı yıkarak yapacağız. Kendi saltanatları için, egemenlikleri için kadınları yaşamın dışına ittiler, eve hapsettiler. Kadınları yönetimden, karar mekanizmalarından uzak tuttular. Kendi iktidarları uğruna toplumun yarısını köleleştirmek istediler ama bu yürüyüş kadınların özgürlük yürüyüşüdür.”

(İHA)

 


Etiketler: Hdp  Den    Bayraksız    Kongre  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER