HER İNSANA BİR AĞAÇ DİKİLECEK


HER İNSANA BİR AĞAÇ DİKİLECEK
Tarih : 09 Nisan 2015, 13:30
Puan Ver : Her İnsana Bir Ağaç Dikilecek(7/10)3


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'de her bir insan için ağaç dikeceklerini açıkladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium'da düzenlenen 'Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre ve Altyapı Projeleri Toplu Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, suyu, torağı, havayı, ateşi anlamayanın insanoğlunun varoluşunu anlayamayacağını belirterek, 'Toprak bizim aslımızdır. Su ve hava bize verilen en büyük nimetlerdir' dedi. 500 milyon TL değerinde toplu yatırımların hizmete alınacağını anlatan Davutoğlu, çok çeşitli yelpazede birçok hizmetin devreye sokulacağını ifade etti. 540 adet çevre temizlik aracının, 8 bin adet çöp konteyneri ile 150 adet şehir park yapımının bunlar arasında dikkat çektiğini söyleyen Davutoğlu, çevre temizlik araçlarından 6 tanesinin de Cibuti'ye bugün teslim edileceğini dile getirdi.'ACİZDİ O ZAMANKİ YÖNETİCİLER'

'20 yıl önce İstanbul'da yaşayanlar, çöp tepelerinden sokakların nasıl geçilmediğini hatırlarlar' diyen Davutoğlu, 'Ümraniye ve Mamak'ta vahşi depolamayla çöp depolamalarının patladığını, insanların hayatlarını kaybettiğini hatırlarlar. O zaman biz başkalarının yardımına muhtaçtık, o zaman biz kendi çevremizi şehrimizi koruyamaz hale geldik. Acizdi o zamanki yöneticiler şimdi ise kendi insanına en iyi şartları sunabilen mutdebir hükümet yanında, dost ve kardeş ülkelerinde de temizliğe katkı gösteren muktedir bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti var' ifadelerine yer verdi.

Davutoğlu, yurtdışındaki Almanya'daki vatandaşlara hizmet etmek üzere Berlin Başkonsolosluğu bünyesinde hazırlanan Tapu biriminin de hizmete açılacağını ifade etti.

Başbakan Davutoğlu, eskiden İstanbul'da gerçek çevre temizliği imkanının olmadığını ve çöplerin günlerce beklediğini belirterek, 'Ankara'dan İstanbul'a giderken Sakarya-Kocaeli arasına yaklaştığınız andan itibaren burnunuza Körfez'in kokusu gelmeye başlardı. O güzelim Körfez'in kokusu, bir şekilde pis kokular haline dönüşmüştü. Hepimiz belli aralıklarla nerede hangi kokuyu hissedeceğimizi neredeyse bilirdik. Yolcular yolda otobüste uyumuşlarsa gelen kokuyla nereden geçtiğini hissederdi. İşte, o pis kokulu Türkiye gitti mis kokulu Türkiye geldi. Yolsuzluklarla, birçok hortumlamalarla hem ahlaken pis kokular geliyordu hem de hiçbir çevre duyarlılığı olmayan anlayışlarla şehirlerimizden fiziki olarak pis kokular geliyordu. Şimdi o Türkiye gitti. 1994'te yerel yönetimlerde başlayan bir devrimle yeni Türkiye'nin ilk işareti, şekli ortaya konmaya başlamıştı. Sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını almasıyla birlikte aslında bir devrimin ilk işaretleri de ortaya kondu. Hala İstanbul'da 1994 öncesi vardır, bir sonrası vardır. İki ayrı İstanbul' diye konuştu.HER İNSAN İÇİN AĞAÇ

Türkiye'de her bir insan için ağaç dikeceklerini anlatan Davutoğlu, 'Ağacı korumak suretiyle toprağı muhafaza ederken suyu da koruma altına aldık. 25 şehir havzasının tamamında havza koruma eylem planını tamamladık. Nehirler şırıl şırıl akarken aynı zamanda ülkemizin her bir köşesine kardeşlik türküsü iletirler. suyu gelecek nesillerimize aktarmak için yaptığımız çalışmaları sürdüreceğiz. Son 13 yılda atık suları atma sayısı 6 katına çıktı' ifadelerine yer verdi.

Yeni tesislerde istihdam sayısının 100 bine çıkarılacağını belirten Davutoğlu, 2002'den bu yana çevresel altyapılara ve belediyelere verilen desteğin 100 milyarı bulduğunu ifade etti. Denizlerin çevre temizliği konusunda örnek bir performans sergilendiğine dikkati çeken Davutoğlu, 'Mavi bayrakta Yunanistan ve İspanya'dan sonra dünya üçüncüsüyüz. 2023 yılında (deniz temizliği açısından) iddiamız dünya liderliğine yükselmek' dedi.'SİYASET İNSANA HİZMET İÇİN'

Siyasetin, insana hizmet üretmek için var olduğunu anlatan Davutoğlu, 'Dün, ticaret ve sanayi şurasında da söyledim, birçok siyasi lider çıkacak gelecek ulaşılması imkansız vaatlerde bulunacak. Biz, böyle yapmadık. Hiçbir zaman popülizm yapmadık. Hiçbir zaman seçim ekonomisi üzerinde, kısa vadeli popülist politikalara yönelmedik. Kalıcı hizmetlere yönelmedik. Biz, birtakım hayali vaatlerde bulunan Kılıçdaroğlu zihniyetini yani Eski Türkiye zihniyetini ebediyen siyaset mezarlığına gömdük' diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ise, yatırımcıların işini kolaylaştırdıkları için Bakanlığın aleyhine her gün yazıların çıktığını belirterek, 'İnadına daha da kısaltacağız. ÇED alana da yol oluruz, köprü oluruz yeter ki sen bu ülkeye yatırım yap' deriz. Tabiat konusuna gelince sloganımız şu, 'Tabiati azami oranda koruyacağız, yatırım, iş yapacak her insana da azami kolaylık sağlayacağız' diyoruz. Ne derseniz deyin bu kolaylığa devam edeceğiz' dedi.

Törene, Başbakan Davutoğlu'nun yanı sıra, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık da katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 150 adet şehir parkı, 540 adet çevre temizlik aracı, 8 bin adet çöp konteynerı, 8 adet hizmet binası, 8 adet atık su arıtma ve katı atık düzenleme tesisine 500 milyon TL'lik yatırım yaptı.

(İHA)

 


Etiketler: Her  İnsana  Bir  Ağaç  Dikilecek  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER