Hrant Dink bizim vatandaşımızdır ve katledilmiştir

HRANT DİNK BİZİM VATANDAŞIMIZDIR VE KATLEDİLMİŞTİR

Başbakan Ahmet Davutoğlu resmi temasları kapsamında Londra’da basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Tarih : 20 Ocak 2015, 20:15
Puan Ver : Hrant Dink Bizim Vatandaşımızdır Ve Katledilmiştir(7/10)3


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hrant Dink ile ilgili olarak, “Hrant Dink bizim vatandaşımızdır, bir aydınımızdır, saygın bir kanaat önderidir ve katledilmiştir” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu resmi temasları kapsamında Londra'da basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu bugün başbakanlık sitesinden Hrant Dink'le ilgili yayımladığı mesajıyla alakalı sorulan soruya verdiği cevapta, “Şimdi bu mesajın iki boyutu var. Birincisi Hrant Dink, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır ve mesajda da zikrettiğim gibi bir Anadolu aydınıdır. Ben kendisini değişik vesilelerle akademik toplantılarda tanımış ve birlikte olmuş biri olarak bu konudaki samimi gayretlerini biliyorum. Her ne suretle olursa olsun herhangi bir vatandaşımıza bu şekilde saldırı ve sonrasında öldürülmesi, katledilmesi zaten bizim çok duyarlı olmamız gereken bir husustur. Hele hele bu Hrant Dink gibi bir aydın ise bu konuda hassasiyetimizi göstermemiz doğaldır. Mesajın bir boyutu bu. İkinci boyutu da, Hrant Dink'in hayatı boyu neredeyse bir varoluş gerekçesi gibi kendisinde gördüğü, Türk-Ermeni dostluğunun tekrar sağlanması konusunda bu mesajı vesile ittihaz ederek bir çağrıda bulunuyoruz. Bu çağrı doğal insani bir çağrıdır. Bu üzerinde bu veya şu sonuç doğsun diye hesap edilerek, atılan adımlar değil. Bizim insani ve ahlaki bir sorumluluk olarak gördüğümüz çağrılardır” dedi

Başbakan Davutoğlu, “Geçen sene sayın Cumhurbaşkanımızın başbakan olarak 23 Nisan'da yaptığı çağrı da açıktır, ortadadır. Şimdi de biz tekrar teyiden bu çağrıda bulunuyoruz. Ümit ederiz ki 2015 yılı 1915 üzerinden düşmanlıkların, nefretin, kinin yeniden üretildiği bir yıl olmayacaktır. Dostlukların, komşulukların, ortak acıların birlikte paylaşıldığı, geleceğin birlikte şekillendirildiği bir yıl olacaktır. Bunun için biz elimizden geleni gösterdik, gösteriyoruz. Seneler öncesinden aslında 2005'ten itibaren meclisimin ortak çağrısı yapılan çalışmalar var. Birçok faaliyet gösterdik. Türkiye ve hükümetimiz her zaman bu konuda hiçbir yargıya sahip olmadan ortaya koymuştur. Ama bunlar tek taraflı atılacak şeyler değil. Hrant Dink konusu o bakımdan farklıdır. Hrant Dink bizim vatandaşımızdır, bir aydınımızdır, saygın bir kanaat önderidir ve katledilmiştir. Dikkat ederseniz en hassas şekilde soruşturma yürütülüyor. Bu konuda kimin sorumluluğu varsa ortaya çıkartılır. Çünkü bizim vatandaşımızın her birinin etnik ve dini kimliği ne olursa olsun canı azizdir. Hayat güvenliği devletin teminatı atıldadır. Kim, hangi saikle olursa olsun bu güvenliği tehdit etmişse mutlaka üzerine gidilir. Bizim mesajımızın vatandaşımız Hrant Dink ile ilgili boyutu bu. Türk-Ermeni ilişkileri boyutu da buradan hareketle verilen bir mesajdır. Ümit ederim bu mesaj ilgili taraflara ama en önemlisi de ilgili tarafların yüreklerine hitap eder ve yeni bir iletişim biçimi, yeni bir anlayış ve ilişki biçimi birlikte geliştirilebilir. Dediğim gibi bu yılın, bütün bu savaş acılarından dostluk üretme yılı olması önem taşıyor. Ayrıca Çanakkale'nin de 100. yılı. Burada Çanakkale vesilesi ile orada savaşmış bütün liderleri, devlet temsilcilerini de ağırlayacağız. Barış için yeni bir dünya inşa etmeye hepimizin çaba göstermesi lazım. Bu mesajın temel içeriği budur. Yeterli bulunup bulunması ile ilgili konular dediğim gibi doğal insani bir mesajdır. Herhangi bir hesap içinde yapılmış değildir. Aynı anlayış görüldüğünde ümit ederim çok olumlu sonuçlar ortaya çıkacaktır” açıklamasını yaptı.

(İHA)

 


Etiketler: Hrant  Dink  Bizim  Vatandaşımızdır  Ve  Katledilmiştir  Londra  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER