İfade özgürlüğü ortak değerimizdir

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ORTAK DEĞERİMİZDİR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel ziyareti kapsamında Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’la ortak basın toplantısı düzenledi.

Tarih : 15 Ocak 2015, 19:30
Puan Ver : İfade Özgürlüğü Ortak Değerimizdir(7/10)3


Başbakan Ahmet Davutoğlu, “İfade özgürlüğü bizim ortak değerimizdir ve bu değer içerisinde tabii ki paylaştığımız bütün değerlere saygı gösterilmesi gerekmektedir” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel ziyareti kapsamında Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk'la ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu konuşmasında Tusk'la birlikte birçok konuyu ele aldıklarını ifade ederek, “Avrupa çok kültürlü bir kıtadır. Böyle olmaya da devam edecektir. İfade özgürlüğü bizim ortak değerimizdir ve bu değer içerisinde tabii ki paylaştığımız bütün değerlere saygı gösterilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ben kıymetli meslektaşıma teşekkürlerimi de sunmak istiyorum onun çabalarından ötürü. Çünkü Türkiye'nin katılım sürecini anlamasından dolayı teşekkür ediyorum. Ortak hedeflerimiz var. Çok daha sofistike katılım sürecini yürütmemiz gerekiyor. Bu açılım, su süreç içerisinde 17. faslında açılması gerekmekte. Gümrük birliğini ele aldık. Yine aynı zamanda transatlantik ve yatırım ortaklığı konusunu da ele aldık. Bu Türkiye için önemli bir konudur. Bir başka konu da vize liberalleştirilmesi konusudur. Türk halkı için çok büyük önem arz etmekte bu. Çünkü Türkiye çok uzun zamandan beri, Türk halkı çok uzun zamandan beri bunu bekliyor. Geri kabul anlaşmasını imzaladık ve umuyoruz ki bu süreç başarıyla sonuçlandırılacak. Enerji konusu ve diğer stratejik konular da ele alındı. Yine Ortadoğu'daki Suriye krizi, Irak krizi ve diğer ortak krizlerimizi de ele aldık. Türkiye AB ile barışın ve istikrarın kurulması konusunda aynı düşünceleri, aynı çıkarları paylaşmaktadır. Aynı zamanda insani krizler ve mülteci krizleri gibi krizlerde Türkiye AB ilişkisinin esasında uluslararası barışın ve istikrarında omurgasını oluşturduğunu düşünmekte. Daha düzenli toplantılarda bir araya gelmemiz ve fikir alışverişi yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Umuyorum ki bu toplantı bir toplantılar dizisinin birincisi vazifesini görür ve Türkiye'nin katılım süreci mümkün olan en kısa sürede başarıyla sonuçlandırılır” dedi.

(İHA)

 


Etiketler: İfade  Özgürlüğü  Ortak  Değerimizdir  Brüksel  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER