İlk kez Yunan bir Başbakanla görüştüler

İLK KEZ YUNAN BİR BAŞBAKANLA GÖRÜŞTÜLER

Yunanistan’ın yeni başbakanı Alexis Çipras, ilk yurtdışı ziyaretini gerçekleştirdiği Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde Kıbrıslı Türk ve Rum sivil örgüt temsilcileriyle görüştü.

Tarih : 03 Şubat 2015, 12:42
Puan Ver : İlk Kez Yunan Bir Başbakanla Görüştüler(9/10)5


Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ilk yurtdışı ziyaretini kapsamında geldiği Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde Kıbrıslı Türk ve Rum sivil örgüt temsilcileriyle bir araya geldi.

Yunanistan'ın yeni başbakanı Alexis Çipras, ilk yurtdışı ziyaretini gerçekleştirdiği Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde Kıbrıslı Türk ve Rum sivil örgüt temsilcileriyle görüştü. Güney Kıbrıs'ı ziyaret eden Çipras'ın, temasları kapsamında düzenlediği toplantıya, Feminist Atölye (FEMA) adına CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya, Mağusa İnisiyatifi'nden Dr. Okan Dağlı, Federal Kıbrıs İnisiyatif'ten Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek, İki Toplumlu Kayıp Yakınları Örgütü'nden Hüseyin Akansoy, Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği'nden Meltem Onurkan Samani ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Danışma Kurulu'ndan Doç. Dr. Biran Mertan ve bazı Kıbrıslı Rum sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Türk sivil örgüt temsilcileri görüşmenin ardından yaptıkları açıklamada, Çipras'ın kendilerine 40 yıldır süren Kıbrıs sorununun artık çözülmesi gerektiğini dile getirdiği kaydetti. Kıbrıs'ta Yunan bir başbakanla ilk kez görüştüklerini, bunun sembolik bir anlamı bulunduğunu ifade eden örgüt temsilcilerinin Çipras'ı KKTC'ye davet ettikleri de bildirildi.

(İHA)

 


Etiketler: İlk  Kez  Yunan  Bir  Başbakanla  Görüştüler  Lefkoşa  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER