'imralı'da ne konuşuldu biz de bilmiyoruz'

'İMRALI'DA NE KONUŞULDU BİZ DE BİLMİYORUZ'

Demirtaş, Caferi-Der Başkanı Selahattin Özgündüz ile dernek binasında bir araya geldi.

Tarih : 04 Şubat 2015, 18:00
Puan Ver : 'imralı'da Ne Konuşuldu Biz De Bilmiyoruz'(10/10)6


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, heyetin İmralı ziyaretiyle ilgili olarak, “Henüz daha çalışması tamamlanmadı. Biz de bilmiyoruz ne konuşuldu, ne yapıldı” dedi.

Demirtaş, Caferi-Der Başkanı Selahattin Özgündüz ile dernek binasında bir araya geldi. Basına kapalı olarak bir süre görüşen Demirtaş ve Özgündüz, ardından toplantıyla ilgili olarak gazetecilere bilgi verdi. Demirtaş, “Eşitlik, özgürlük, kardeşlik, adalet dışında bizi birleştirecek başka hiçbir şey yoktur. Türkiye'nin temel sorunlarının da bu anlayışla çözülebileceğine biz yürekten inanıyoruz. Kimlikler, inançlar, mezhepler arası, bölgeler arası gerilimler çok şükür ki bugüne kadar ülkemizde çatışmaya dönüşmedi. Buna fırsat vermemeliyiz. Bugün Suriye'de, Irak'ta yaşanan felaketler hepimizin başına gelmiş felaketlerdir. Orada katledilen her kardeşimiz mezhebi, dini, inancı, kimliği ne olursa olursun insanlık ailesinin onurlu birer temsilcisi, kardeşimizdir. Bu kardeş kavgasına bütün coğrafyamızda son verebilmenin bir umudur da Türkiye'nin bunun örnek bir modelini yaratmaktır. Biz bunu başarırsak inanıyorum ki bütün bölgeye, Ortadoğu'ya, bütün coğrafyamıza olumlu bir hizmet yapmış olacağız. Oydan, seçimden, sandıktan çok daha kıymetli bir şey kazanmış olacağız, baki olan kardeşliğimiz olacak, baki olan siyasi partilerden, koltuktan daha kıymetli, kalıcı olan bizim kazanacağımız bu barış duygusu olacak. Bu barış, kardeşlik çabalarına kim katkı, kim hizmet sunarsa Allah ondan razı olsun” dedi.“DEMOKRASİDEKİ EKSİKLİKLER, KÜRT KESİMDEN ÇOK BİZİ MAĞDUR EDİYOR”

Caferi-Der Başkanı Selahattin Özgündüz ise demokrasideki eksikliklerin, Kürt kesimden daha çok Caferileri mağdur ettiğini savunarak, “Her gün bizim mezhebimize bir türlü taarruz vardır. ‘Şiiler şöyle, böyle' diye. Oysa Afrika'da Şii yoktur ama birbirini yiyor, bütün İslami eserler yok ediliyor. Bunları Şiiler yapmıyor, Allah'tan korkun. Sapık, kopuklar doldurulmuştur, ne yazık ki buna birileri de katkı veriyor, bölgedeki bin yılı aşkın nice İslami eserler ve 7 bin yılı aşkın tarihi eserler yok ediliyor. Emperyalizmin uşakları hem İslam'ın adını kirletiyorlar, hem de Müslüman coğrafyadaki tarihi eserleri yok ediyorlar, şehirler mahvoluyor. Bunun bizim ülkemize de sıçraması endişesini hepimiz yaşıyoruz. Teröriste hepimiz beraber ‘terörist' demeliyiz, hangi dinden, mezhepten olursa olsun. Terörizmin karşısında beraber durmalıyız, barış ağzını birlikte kullanmalıyız. Barışık olmak, diğerlerini düşman görmemekten geçer. Bunu tabanımıza telkin etmeliyiz. Kürt'ü, Alevi'si, Laz'ı, Çerkez'i, Rum'u, Ermeni'si ihanet etmediği sürece hepsi iyi ki var. Hepsi birer çiçektir” şeklinde konuştu. Özgündüz, tüm partilere eşit mesafede olduklarını sözlerine ekledi.“İMRALI'DA NE KONUŞULDU BİZ DE BİLMİYORUZ”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Selahattin Demirtaş, heyetin İmralı ziyaretiyle ilgili soru üzerine, “Henüz daha çalışması tamamlanmadı. İmralı'dan döndükleri zaman gerekli açıklamayı onlar yaparlar. Biz de bilmiyoruz ne konuşuldu, ne yapıldı. Döndükleri zaman hep birlikte öğrenmiş oluruz” dedi.

Bir basın mensubunun, “MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın adaylığı konuşuluyor. Kendisi çözüm sürecinde de yer almıştı. Neler söyleyeceksiniz?” sorusuna ise Demirtaş, “Herkes kendi adaylığıyla ilgili kendisi karar verir. Herkese hayırlı olsun diyelim” şeklinde karşılık verdi.

(İHA)

 


Etiketler:   İmralı  Da  Ne  Konuşuldu  Biz  De  Bilmiyoruz    İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER