işçiler ünlü markanın mallarına el koydu

İŞÇİLER ÜNLÜ MARKANIN MALLARINA EL KOYDU

Eylem yapan işçiler, '50 bin TL alacağımız var. Maaşımızı almadan malları kimse götüremez' diyerek maaşlarını istedi.

Tarih : 03 Şubat 2015, 11:45
Puan Ver : İşçiler Ünlü Markanın Mallarına El Koydu(9/10)5


Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde dünyaca ünlü Türk firmasının ütü ve paketleme işlerini yapan taşeron işçiler üç aydır maaş alamayınca, atölyede bulunan 2.5 milyon TL değerindeki mala el koydu. Eylem yapan işçiler, '50 bin TL alacağımız var. Maaşımızı almadan malları kimse götüremez' diyerek maaşlarını istedi.

Tekidağ'ın Çerkezköy ilçesine bağlı Kızılpınar Mahallesi'nde faaliyet gösteren bir tekstil fabrikası çalışanları, kendilerine 3 aydır maaş ödemeyen firma sahibi tarafından dolandırıldıklarını iddia etti. Fabrikada, dünyaca ünlü Türk firması pantolonların ütü ve paketlemesini yaptıklarını kaydeden Usta Başı Şükrü Yıldız, 'Şu an atölyede yaklaşık 2,5 milyon TL değerinde mal var. Fakat biz alacaklarımız ödenmeden malları teslim etmeyeceğiz' dedi.

İşverenleri tarafından dolandırıldıklarını iddia eden işçiler, maaşlarını alamadıkları için iş yerinde bulunan mallara el koyduklarını söyledi. Yaklaşık 3 ay önce faaliyete başladıklarını belirten Usta Başı Şükrü Yıldız, 'Faaliyete başladığımız günden bu yana arkadaşlarımız maaş alamadı. Çalışanların sigorta girişleri yapıldı fakat daha sonra primleri yatırılmadı. Yani sigortada tüm işçiler için girdi-çıktı yapıldı' iddiasında bulundu.

Yaklaşık 60 işçinin 50 bin TL'ye yakın alacağı olduğunu belirten Şükrü Yıldız, 'Sonradan öğrendik ki daha önce de Tekirdağ ve Çorlu'da aynı şekilde birçok insanı mağdur etmiş. Şu anda da İstanbul'da. İstanbul'a gitmeden önce yaptığımız toplantıda, iş yeri ile ilgili tüm yetkilerin bende olduğunu söylemişti. Bu nedenle çalışanlar gecenin saat 3'ünde, 4'ünde kapıma geliyorlar. Can güvenliğim yok' ifadelerini kullandı.

Atölyede yaklaşık 900 bin adet mal olduğunu söyleyen Şükrü Yıldız, 'Bu malların piyasa değeri yaklaşık 2,5 milyon TL'dir. Bizim alacağımız ise yaklaşık 50 bin TL. Biz alacaklarımızın ödenmesini ve mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Aksi halde buradan mal çıkmayacak. Arkadaşlar birkaç kez ellerinde benzin bidonları ve ateşle buraya geldiler. Zor engel olduk. Geceleri burada yatıyoruz, nöbet tutuyoruz' dedi.

Firma sahibinin her hafta ödeme aldığını fakat işçinin hakkını ödemediğini ileri süren Usta Başı Şükrü Yıldız, 'Şimdi de buraya kamyon gönderildi. İçerideki malları alacaklarmış. Biz alacaklarımızı almadan buradan mal çıkartmayacağız' ifadelerini kullandı.

Bu sırada iş yerine gelen firma sahibinin avukatı ile işçiler arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Ortamın iyice gerginleşmesi üzerine avukat iş yerinden uzaklaştı.

(İHA)

 


Etiketler: İşçiler  Ünlü  Markanın  Mallarına  El  Koydu  Tekirdağ  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER