'IŞİD karşıtı koalisyona katılmayız'

'IŞİD KARŞITI KOALİSYONA KATILMAYIZ'

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, BBC’ye yaptığı açıklamada DEAŞ’a karşı yürütülen operasyon ve Suriye’de devam eden iç savaş konularına değindi. Esad, 'Terörizmi destekleyen ülkelerle aynı ittifak içinde yer alamayız' dedi.

Tarih : 10 Şubat 2015, 11:18
Puan Ver : 'ışid Karşıtı Koalisyona Katılmayız'(9/10)5


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, BBC'ye yaptığı açıklamada DEAŞ'a karşı oluşturulan uluslararası koalisyona katılmayacaklarını söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, BBC'ye yaptığı açıklamada DEAŞ'a karşı yürütülen operasyon ve Suriye'de devam eden iç savaş konularına değindi. Esad, 'Terörizmi destekleyen ülkelerle aynı ittifak içinde yer alamayız' dedi. Suriye yönetimi, militanları ve siyasi muhalefeti 'terörist' olarak niteliyor. Esad mülakatta, IŞİD konusunda diğer ülkelerle işbirliği yapmaya karşı olmadıklarını ancak Amerikalı yetkililerle görüşmeyeceğini belirtti. Beşar Esad, 'Çünkü onlar kuklaları olmayan hiç kimseyle konuşmazlar. Şimdi bizim egemenliğimizde olduğu gibi uluslararası hukuku çiğnerler. Yani onlar bizle konuşmuyor, biz de onlarla konuşmuyoruz' dedi.“HAVA SALDIRILARINDA BİZE BİLGİ VERİYORLAR”

Suriye lideri bununla birlikte, ABD ve Arap ülkelerine ait savaş uçaklarının Suriye'deki sortileri konusunda Irak gibi üçüncü ülkeler aracılıyla bilgi aldıklarını belirterek, 'Aramızda diyalog yok. Sadece bilgi var' dedi.

Esad, ABD'nin IŞİD'e karşı ılımlı bir isyancı gücü oluşturma çabalarını 'boş hayal' olarak niteleyerek 'Suriye'de ılımlılar yok. IŞİD ve El Kaide'yle bağlantılı El Nusra Cephesi gibi aşırılar var' diye konuştu.“VARİL BOMBASI KULLANMIYORUZ”

Beşar Esad mülakatta, Suriye ordusunun varil bombası kullanmadığını öne sürdü. İnsan hakları örgütlerine göre, isyancıların elinde bulunan bölgelerde binlerce kişinin, içine patlayıcı ve şarapnel doldurulmuş varillerin helikopterlerden atılması sonucu öldüğünü belirtti. Helikopterlerin vurulmamak için söz konusu bombaları çok yüksekten bıraktığı, bu kadar yüksekten hedef gözetmenin imkansız olduğu kaydedildi. Suriye'de sadece ordunun elinde helikopter olduğuna inanılıyor. Beşar Esad bu konuda şunları söyledi:

'Ordumuzu biliyorum. Kurşun, füze ve bomba kullanıyorlar. Varil bombası ya da tencere kullandıklarını duymadım. Hedef gözetmeyen silah yoktur. Ateş ederken nişan alırsınız. Nişan alırken, sivilleri korumak için teröristleri hedef alırsınız. Savaştan söz ediyorsanız, kayıplar olur. Ölü ya da yaralı olmadan savaş olmaz'

Beşar Esad Suriye ordusunun klor gazı kullandığı iddialarını da reddetti.

(İHA)

 


Etiketler:   Işid  Karşıtı  Koalisyona  Katılmayız    Şam  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER