İstanbul patentte lider

İSTANBUL PATENTTE LİDER

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Aralık ayı patent başvuru ve tescil verilerini açıkladı. TPE verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’de geçtiğimiz yılın Aralık ayında yapılan başvuruların yüzde 47,2’i İstanbul’dan gerçekleşti.

Tarih : 20 Ocak 2015, 14:48
Puan Ver : İstanbul Patentte Lider(8/10)4


Türkiye'de Aralık ayında 740 patent başvurusu yapılırken, 150 patent ise tescil edildi. Aralık ayında en fazla başvuru ve tescil işlemi İstanbul'da gerçekleşti.

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Aralık ayı patent başvuru ve tescil verilerini açıkladı. TPE verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'de geçtiğimiz yılın Aralık ayında yapılan başvuruların yüzde 47,2'i İstanbul'dan gerçekleşti. Türkiye'de Aralık ayında 740 patent başvurusu yapıldı. İstanbul 349 başvuru ile ilk sırada yer alırken, Ankara 68 ile ikinci, Sakarya 62 ile üçüncü sırada yer aldı. Aralık ayında 43 ilden başvuru yapılırken, 38 ilden ise başvuru yapılmadı.

Başvuru yapılan diğer iller ise şöyle:

'Bursa 48, Tekirdağ 40, İzmir 33, Gaziantep 27, Kocaeli 26, Kayseri ve Konya 12, Eskişehir ve Samsun 7, Manisa 6, Trabzon 4, Adana ve Elazığ 3, Denizli, Isparta, Kütahya, Malatya, Sivas ve Zonguldak 2, Antalya, Artvin, Bilecik, Çanakkale, Çorum, Edirne, Hakkari, Hatay, Mersin, Kırklareli, Kahramanmaraş, Muğla, Nevşehir, Ordu, Tokat, Uşak, Van, Yozgat, Batman, Ardahan, Osmaniye 1.'150 PATENT TESCİL EDİLDİ

Verilere göre Aralık ayında 150 patentin tescil işlemi yapıldı. İstanbul 88 patent tesciliyle ilk sırada, Ankara 16 tescil ile ikinci sırada, Bursa 11 tescil ile üçüncü sırada yer aldı. Tescil yapılan patentlerin illere göre dağılımı ise şöyle:

'İzmir ve Kocaeli 6, Manisa 5, Edirne 3, Antalya, Mersin, Konya ve Samsun 2, Adana, Aydın, Eskişehir, Malatya, Niğde, Sakarya ve Uşak 1.'

(İHA)

 


Etiketler: İstanbul  Patentte  Lider  Diyarbakır  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER