işte en çok sevdiği meyve

İŞTE EN ÇOK SEVDİĞİ MEYVE

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Grup Toplantısı öncesi kuliste gazetecilerle ayaküstü sohbet etti.

Tarih : 25 Şubat 2015, 17:33
Puan Ver : İşte En Çok Sevdiği Meyve(7/10)3


Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun en çok sevdiği meyvenin 'meyvelerin kralı' olarak adlandırılan 'durian' olduğu ortaya çıktı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Grup Toplantısı öncesi kuliste gazetecilerle ayaküstü sohbet etti. Bakan Eker, Başbakan Davutoğlu'nun sofrasında olmazsa olmazlardan birinin meyve olduğunu belirtti. Davutoğlu'nun en çok sevdiği meyvenin durian olduğunu söyleyen Eker, bu egzotik meyvenin Malezya ve Endonezya'da yetiştiğini anlattı.

Aynı zamanda bir akademisyen olan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, 5 yıl kaldığı Malezya'da Uluslararası İslam Üniversitesi'nde yardımcı doçent olarak görev yapmıştı.MEYVELERİN KRALI

Bitki bilimde durio zibethinus olarak adlandırılan durian ağacı, Güneydoğu Asya ülkeleri olan Malezya, Tayland ve Vietnam kökenli. 40 metreyi aşan boyuyla çok uzun bir ağaç olan durian, ormanda yetişiyor. 5-10 yaşları arasında meyve vermeye başlıyor. Kabuğuyla birlikte her bir meyvesi, 2-3 kilogram bazen de 3 kilogramın üstünde. Bu meyveye pek çok kişi 'durian' diyor ama farklı adlarla da anılıyor. Örneğin Endonezya'da 'duren', Tayland'da da 'thurian' ismiyle biliniyor. Ancak farklı adlarla anılsa da kültüre alındığı ülkelerde 'meyvelerin kralı' olarak niteleniyor.OLAĞANÜSTÜ LEZZETLİ

Bu tropik meyve, dış görünüşü ve ağır kokusuyla gerçekten de alışılmamış bir meyve türü ancak lezzetinin olağanüstü olması nedeniyle tercih ediliyor. Duriana, 'cennet-cehennem' de deniliyor. Cehennem denmesinin nedeni, dikenlerle dolu kabuğunun pis kokması. Uzakdoğu'da, örneğin Endonezya'da bu meyvenin otellere sokulması yasak. Elinizde veya çantanızda durian varken Singapur'da otobüse ya da metroya binemiyorsunuz. Ama Singapur'da ülkenin sembolü sayılan opera binası durianın biçiminde yapılmış. Duriana bu kadar önem verilmesinin nedeni 'cennet' kısmıyla ilgili. Çünkü o dikenli kabuğu sıyırıp açtığınızda ortaya çıkan meyve, bazı insanlara göre olağanüstü lezzetli.

Durianın besin değeri çok yüksek. 100 gram durianın 153 kalori enerji verdiği belirtiliyor.

(İHA)

 


Etiketler: İşte  En  Çok  Sevdiği  Meyve  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER