İşte fındıktaki fiyat artışının nedeni

İŞTE FINDIKTAKİ FİYAT ARTIŞININ NEDENİ

Fındıktaki rekor fiyat artışını değerlendiren Kazım Yılmaz, “Dünya üretiminin yüzde 75’ni üreten Türkiye’deki yaşanan doğal affet fındık fiyatlarının rekor düzeye ulaşmasını sağladı.

Tarih : 29 Ocak 2015, 16:12
Puan Ver : İşte Fındıktaki Fiyat Artışının Nedeni(8/10)4


Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz, fındıktaki fiyat artışının, eldeki fındığın özellikle markalı ürünler üreten büyük firmaların ihtiyacını karşılayamayacağı düşüncesi ve uluslararası firmaların fındığa olan talebi sebebiyle yükseldiğini söyledi.

Fındıktaki rekor fiyat artışını değerlendiren Kazım Yılmaz, “Dünya üretiminin yüzde 75'ni üreten Türkiye'deki yaşanan doğal affet fındık fiyatlarının rekor düzeye ulaşmasını sağladı. Bu fiyat artışındaki en büyük etkenin dünyanın en büyük çikolata firmalarının ürettiği markalı ürünler için ihtiyacı olan fındığı bu sene için tedarik edememe korkusudur. Markalı ürünler üreten büyük çikolata sanayileri ürünlerinde kullanmak zorunda oldukları fındığı rekolte düşüşünden dolayı tedarik edemeyecekleri ve üretimlerinde sıkıntı yaşayacak korkusu yaşamaları sebebiyle tabiri caizse ‘ne bulursa almak zorunda' kaldıkları için fiyatlar rekor düzeye ulaşmıştır. Rekoltenin tahminlerden düşük çıkması da fiyatlar üstünde büyük baskı oluşturabilir. Fındık rekoltesinin nasıl ihtiyaçtan fazla olduğu senelerde fiyatların keskin düşüşler ekonominin arz/talep dengesi kuralına bağlanıyorsa, bu seneki gibi rekor düşük rekolte olduğu yıllardaki fiyatlardaki bu artış kesinlikle arz ve talep dengesinin bir sonucu olarak görülmeli. Önümüzdeki seneye devir stok beklemediğimiz için fındık fiyatları yüksek seyrini devam ettirme olasılığı yüksektir. Türkiye artık 700 bin ton rekolte olsa bile tüm fındığını satma olanağına sahiptir. Fiyatlardaki dalgalanmaların kişilerle ilgisi yoktur. Fındık artık serbest piyasa koşullarında arz/talep dengesine değerini bulmaktadır” dedi.

(İHA)

 


Etiketler: İşte  Fındıktaki  Fiyat  Artışının  Nedeni  Samsun  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER