'işverenler meslek liselerine güvenmiyor'a tepki

'İŞVERENLER MESLEK LİSELERİNE GÜVENMİYOR'A TEPKİ

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede yer alan “İşverenler Meslek Liselerine Güvenmiyor” başlıklı haberin yer aldığı anımsatılarak, söz konusu haberin yanlış ve eksik bilgilerle dolu olduğu, mesleki ve teknik eğitimle ilgili kuramsal bilgi eksikliğinin bir...

Tarih : 10 Ocak 2015, 14:09
Puan Ver : 'işverenler Meslek Liselerine Güvenmiyor'a Tepki(9/10)5


Milli Eğitim Bakanlığı, bugün bir gazetede yayımlanan “İşverenler Meslek Liselerine Güvenmiyor” başlıklı haberin içeriğinin doğru olmadığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede yer alan “İşverenler Meslek Liselerine Güvenmiyor” başlıklı haberin yer aldığı anımsatılarak, söz konusu haberin yanlış ve eksik bilgilerle dolu olduğu, mesleki ve teknik eğitimle ilgili kuramsal bilgi eksikliğinin bir göstergesi olduğu ifade edildi. Haberin mesleki ve teknik eğitimde sayıları 3 bin 300'e varan okulda yaklaşık 1 milyon 750 bin öğrencinin moral ve motivasyonunu olumsuz yönde etkileyecek nitelikte olduğunun altı çizilen açıklamada, mesleki ve teknik eğitimin çok dinamik bir süreç olduğu, Bakanlığın mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi için özellikle son 3 yıl içerisinde reform niteliğinde değişiklikleri hayata geçirdiği vurgulandı. Meslek liselerinde derslik başına düşen öğrenci sayısının mesleki ve teknik ortaöğretime olan talebin artışıyla ilgili bir konu olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Yapılan yatırımlar ve diğer fiziki mekan dönüşümleri ile 2014-2015 eğitim öğretim yılı itibari ile meslek liselerinde derslik başına düşen öğrenci sayısı yaklaşık 31'e düşürülmüştür. Okul-işletme işbirliğini geliştirmek adına işverenlerin işletmelerini, öğrencilerin beceri eğitimlerine açmalarını sağlayan 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu uygulamadadır. Ayrıca ülke genelinde pek çok meslek lisemiz, işletmelerle işbirliği protokolleri imzalayarak okul-işletme işbirliğinin en güzel örneklerini geliştirmektedir. Bu kapsamda halen Bakanlığımızca 70'e yakın işbirliği protokolü uygulanmaktadır. Bakanlığımızca yürütülen e-mezun izleme araştırması sonuçlarına ve diğer pek çok araştırmaya göre işverenlerin meslek liseleri ile ilgili memnuniyet düzeyleri yüzde 70'lerin üzerinde olup, işletme ölçeği büyüdükçe işverenlerin memnuniyet düzeyi de daha yukarılara çıkmaktadır.”

(İHA)

 


Etiketler:   İşverenler  Meslek  Liselerine  Güvenmiyor  A  Tepki  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER