izmir'de eylem

İZMİR'DE EYLEM

İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan Kaldıraç, AKA-DER, Özgür Lise, İşçi Gazetesi üyesi yaklaşık 50 kişi, yeni yılda ulaşıma yapılan zammı protesto etti.

Tarih : 05 Ocak 2015, 18:30
Puan Ver : İzmir'de Eylem(6/10)2


İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni yılda yapılan ulaşım zammı protesto edilirken, ulaşım zammının geri çekilmesi için toplanan yaklaşık 3 bin imza belediyeye verildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan Kaldıraç, AKA-DER, Özgür Lise, İşçi Gazetesi üyesi yaklaşık 50 kişi, yeni yılda ulaşıma yapılan zammı protesto etti. Ellerindeki pankartlar ile soğuk havada eylem yapan grup, ''Ulaşım zammı geri çekilsin'', ''Ulaşım haktır satılmaz'', ''Savaşa değil emekçiye bütçe'', ''Parasız ulaşım parasız sağlık'' sloganları attı. Gruba sokak sanatçıları da destek vererek şarkılarla destek verdi. Grup ulaşım zammının geri çekilmesi için bir haftada toplanan yaklaşık 3 bin imza belediyeye verdi. Grup adına konuşan Efe Özcan, ''İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gizlice ulaşıma zam yapılıyor ve duyurusu ancak zammın yapıldığı gün bizlere ulaşıyor. Yapılan yüzde 12 buçuk zamla tam bilet 2.25 lira, öğrenci ise 1.25 lira oluyor. Bizler bu paralara her gün işe okula gitmek zorunda bırakılırken İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki makam araçlarının masrafları nelerdir? Yapılan zammın sembolik olduğunu iddia ettiler. Asgari ücrete düşen zam yaklaşık 90 lirayken aylık 15 liralık fazladan ulaşım harcamasının pek de sembolik olmadığı açıktır. Sembolik olan ulaşıma yapılan değil, asgari ücrete yapılan zamdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne gelerek 1 hafta boyunca topladığımız imzaları belediyeye teslim ettik ve zamların geri çekilmemesi halinde de çalışmalarımızı devam edeceğiz. Bir an önce zamların geri çekilmesini istiyoruz'' dedi.

(İHA)

 


Etiketler: İzmir  De  Eylem  İzmir  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER