iztuzu plajı ihalesi iptal ediliyor

İZTUZU PLAJI İHALESİ İPTAL EDİLİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İztuzu plajı dalyan ağzı sahilinin MUÇEV tarafından yöredeki bir şirkete ihale edilmesinin ardından başlayan tartışmalara son noktayı koyarak, İztuzu plajında ticari hiçbir faaliyetin yapılmayacağını...

Tarih : 06 Şubat 2015, 11:21
Puan Ver : İztuzu Plajı İhalesi İptal Ediliyor(9/10)5


Caratte Caretta deniz kaplumbağalarının önemli üreme alanlarından dünyaca ünlü İztuzu Plajının ihalesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından iptal edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İztuzu plajı dalyan ağzı sahilinin MUÇEV tarafından yöredeki bir şirkete ihale edilmesinin ardından başlayan tartışmalara son noktayı koyarak, İztuzu plajında ticari hiçbir faaliyetin yapılmayacağını, şezlong ve şemsiyelerin kaldırılacağını, vatandaşların da rahatça denize girebileceklerini belirtti. Güllüce, Ankara'da bilim insanları ve gazetecilerle yapılan toplantıda, İztuzu plajının Muğla Sıtkı Koçman Üniversite'ne devredileceğini açıkladı.“İZTUZU ÇEVRECİ BİR ANLAYIŞLA YÖNETİLECEK”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, İztuzu plajını sadece Türkiye'de değil, dünyada örnek bir alan haline getireceklerini açıkladı. Rektör Harmandar, “Ankara'da benim de dahil olduğum, bilim insanları ve gazetecilerin katıldığı çevre sorunlarına ilişkin bir toplantı yapıldı. Toplantıda Türkiye'deki çevre sorunları tartışıldı. Çevre sorunlarının neredeyse yüzde 50'si Muğla ile ilgili. Sayın Bakanımız 17 Ocak'ta Muğla'ya geldiğinde benimle görüşerek ‘İztuzu plajını sizinle değerlendirmek istiyorum' dedi. Ankara'da yapılan toplantıya katıldım ve Sayın Bakan bana ‘İztuzu'nu size emanet ediyorum. İztuzu'nu ve Caretta Carette deniz kaplumbağalarını en iyi şekilde koruyalım, buradaki gerek biyo çeşitlilik, gerek botanik, gerekse zooloji açısından tüm canlılara sahip çıkalım' dedi. Üniversite olarak İztuzu'nu sadece Türkiye'de değil, dünyada örnek bir yer olarak ortaya çıkaracağız. Çevreci bir anlayış ile sadece Caretta Caretta deniz kaplumbağalarına değil, tüm canlılara sahip çıkacağız” dedi.ANA TEMA BİLİMSEL ÇALIŞMA

Rektör Harmandar, Dalyan Mahallesi'nde 9 Şubat Pazartesi günü İztuzu plajı ile ilgili bir toplantı yapacaklarını belirterek, “Toplantıda belediye başkanları, kaymakamlar, STK temsilcileri hazır bulunacak. Amacımız İztuzu plajını birlikte yönetmek. Biz Üniversite olarak işin koordinasyonunu yapacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile üniversitemiz arasında yapılacak devir protokol çalışması devam ediyor. Protokol çerçevesinde işletilmesi demiyorum, yönetilmesi konusunda Bakanlık ve gerekirse üniversitemiz tarafından, belediyeden ve kaymakamlıktan destek alarak İztuzu'nu en iyi şekilde yaşatacağız. Üniversitemizin Su Ürünleri ve Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü hocalarımız ile görüştüm. En iyi nasıl yönetilir anlamında projelerini hazırlıyorlar. Öncelikle burada yaşayan kaç çeşit havyan türü var, bunlar rapor haline getirilecek. Her yıl artış ve eksilmeler düzenli olarak takip edilecek. Arkadaşlarımız buna göre bir çalışma programı hazırlıyor. İztuzu'nu dünyanın göz bebeği, çevreci bir ortam haline getireceğiz. İztuzu'nda ana tema bilimsel çalışmalar. Fakat bunun yanında İztuzu'na gelip giden insanlara da hizmet etmek inancındayız. Yılda 600 bin kişi İztuzu plajını ziyaret ediyor. Ziyaretçiler sadece gezmiyor, denize de giriyor. Bunları da gözardı edemeyiz. Bu konuda da gerekli tedbirleri alacağız” dedi.

(İHA)

 


Etiketler: İztuzu  Plajı  İhalesi  İptal  Ediliyor  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER