japon gelin türkü söylüyor bağlama çalıyor

JAPON GELİN TÜRKÜ SÖYLÜYOR BAĞLAMA ÇALIYOR

İnternette dinlediği bağlama sesini ve Türk Sanat Müziğini duyar duymaz etkilenen Asako Harada, soluğu Bursa’da aldı.

Tarih : 23 Ocak 2015, 10:09
Puan Ver : Japon Gelin Türkü Söylüyor Bağlama Çalıyor(10/10)6


Japonya'da psikoloji öğrenimini yarıda bırakıp bağlama çalmak ve Türk Sanat Müziği söylemek için Bursa'ya yerleşen 39 yaşındaki Japon gelin Asako Harada, yeteneğiyle usta sanatçıları aratmıyor.

İnternette dinlediği bağlama sesini ve Türk Sanat Müziğini duyar duymaz etkilenen Asako Harada, soluğu Bursa'da aldı. Tokyo'dan Bursa'ya yerleşen Asako Harada, mahallede bulunan çay ocağında tanıştığı 32 yaşındaki fabrika işçisi Nail Çetinkaya ile evlendi.

15 aylık Cemil Efe Çetinkaya isimli bebekleri olan Çetinkaya çifti her akşam mahallelerinde bulunan çay ocağına gidip sevenlerine bağlama çalıyor ve Türk Sanat Müziği seslendiriyor. Asako'nun Türk Sanat Müziğine ve bağlamaya olan ilgisi çevresindikleri şaşırtıyor ve beğenisini kazanıyor. Kendisinin en çok ‘' Kütahya'nın Pınarları ‘' parçasını sevdiğini belirten Japon gelin Asako Harada ‘' 5 senedir Türkiye'de oturuyorum, 2012 yılında evlendim. Eşimle burada çay ocağında tanıştık. Bağlama çalmayı ve türkü söylemeyi daha öğrenmeye çalışıyorum, genelde Türkü, Türk Sanat Müziği, söylüyorum. Japon olduğum için bağlama çalmama ve Türkü söylememe çok şaşırıyorlar. Türk Müziğini ve bağlamasını internetten gördüm, sesten çok hoşlandım. En büyük hayalimde konservatuarı bitirmek‘' diye konuştu.

Asako gibi türkü söylemeyi çok sevdiğini belirten eşi Nail Çetinkaya, ‘'Çay ocağına gelip Türk Halk Müziği öğrenmeye başladım, Asako ile burada tanıştık ve evlendik. Mutlu bir evliliğimiz var. Bazen anlaşamadığımız noktalar olabiliyor. Ama ben eşime gıpta ile bakıyorum, Japonya'dan buraya gelip bağlama çalmak ve Türk müziği söylemenin oldukça zor olduğunu düşünüyorum. ‘' dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Japon  Gelin  Türkü  Söylüyor  Bağlama  Çalıyor  Bursa  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER