kadına şiddete karşı dans

KADINA ŞİDDETE KARŞI DANS

14 Şubat Sevgililer Günü, tüm dünyada eş zamanlı olarak gerçekleştirilen etkinlik çerçevesinde Barbaros meydanı ve Kadıköy İskele meydanında bir araya gelen kadın, erkek ve çocuklar, dans ederek kadına yönelik şiddeti protesto etti.

Tarih : 14 Şubat 2015, 16:00
Puan Ver : Kadına Şiddete Karşı Dans(8/10)4


Tüm dünyada, kadınlara uygulanan şiddeti protesto amacıyla düzenlenen 'One Billion Rising' (Bir milyar insan ayakta) etkinliği, Barbaros meydanı ile Kadıköy İskele meydanında gerçekleştirildi.

14 Şubat Sevgililer Günü, tüm dünyada eş zamanlı olarak gerçekleştirilen etkinlik çerçevesinde Barbaros meydanı ve Kadıköy İskele meydanında bir araya gelen kadın, erkek ve çocuklar, dans ederek kadına yönelik şiddeti protesto etti.

Barbaros meydanında düzenlenen etkinliğin ev sahipliğini Beşiktaş Belediyesi yaptı. Beşiktaş Barbaros meydanına büyük bir platform konularak sinevizyon gösterisi ile dünyada yapılan danslar gösterildi. Gösteri için bir araya gelen kadınlar müzik eşliğinde ve dans hocalarıyla birlikte dans etti. Dans edenler arasında erkeklerin bulunması dikkat çekti. Çevredeki vatandaşlar yapılan gösteriye ilgi göstererek fotoğraf çektirdi. Yapılan gösteride renkli dakikalar yaşandı.

Beşiktaş Belediye Başkanı Danışmanı Ayşe Ünlü kadına şiddet konusuna dikkat çekerek 'Bu küresel bir hareket. Şuan bütün dünyada bu yapılıyor. Bütün kadınlar, erkekler, çocuklar hep beraber dans ediyoruz. Sebep, aslında bundan 16 yıl önce çıkan bir proje. Üç yıldır dans ile devam ediyor. Dansın hareketi bütün dünyada aynısı yapılıyor. Üç kadından biri şiddet görüyor. Bu üç kadından birisinin şiddet görmesi bir vahşet. Ama bir milyar kadın aynı anda bu konuda farkındalık yaratmak istemesi, bir şeyler yapmak istemesi bir devrim olacak. Her sözün bir mesajı var. Bu kadının değil toplumun sorunu. Burada amaç farkındalık oluşturmak. Sevgiyle dans ile' şeklinde konuştu.

Yapılan etkinlikten memnun olduğunu ifade eden 63 yaşındaki Aysel Gençağa da, 'Dans ediyorum. İçten gelen bir duygu tutamıyorum. Hiç yorulmadım. Biraz önce dans ettik şimdi de yaptık, yine de yaparım. Dansı çok seviyorum. Çok mutluyum, keyifliyim' dedi.

Kadıköy'deki etkinlik İskele meydanında gerçekleşti. Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte Kadıköylü kadınlar, dans ederek tepkilerini gösterdi.

Etkinliğe katılan bir kadın, 'İnşallah şiddet sona erer ve kadınların değeri anlaşılır. Şiddet konusunda ben de çok üzgünüm. Sivil toplumlar da bu konuda daha çok faaliyet göstermelidir' dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Kadına  Şiddete  Karşı  Dans  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER