kalp, böbrek dinlemedi

KALP, BÖBREK DİNLEMEDİ

Konya’da özel bir bankada çalışan Rıza Bulut (40), ikinci eşi Nadire Bulut ile nişanlandıktan sonra nişanlısının böbrek hastalığını öğrendi.

Tarih : 11 Ocak 2015, 11:21
Puan Ver : Kalp, Böbrek Dinlemedi(9/10)5


Konya'da, bankacılık işiyle uğraşan Rıza Bulut, nişanlıyken böbrek hastası olduğunu öğrendiği eşi Nadire Bulut ile tüm baskılara rağmen evlenerek dört yıl süren hastalık sürecinde mutlu sona ulaştı.

Konya'da özel bir bankada çalışan Rıza Bulut (40), ikinci eşi Nadire Bulut ile nişanlandıktan sonra nişanlısının böbrek hastalığını öğrendi. Nadire Bulut hiç hesapta olmayan hastalığını öğrenmesinin ardından Rıza Bulut'a hastalık nedeniyle hiçbir şey için geç olmadığını ve ayrılabileceklerini iletti. Nişanlısına derin sevgi besleyen Rıza Bulut da, “Ben seni sadece iyi gününde değil kötü gününde de seviyorum” cevabıyla eşinin bu hastalık sürecine ortak oldu. Bir senelik nişanlılık dönemi sonrasında dünya evine giren Bulut çiftinin dört senelik zorlu tedavi süreci başladı. Diyaliz tedavisi ve böbrek nakli umuduyla geçen dört yılın ardından Nadire Bulut'un yaklaşık 1,5 ay önce böbrek nakli gerçekleşti. Başarılı geçen ameliyat sonrasında evliliğin yeni yeni tadını çıkaran Bulut çifti çocuklarıyla vakit geçirmenin mutluluğunu yaşıyor.“EŞİMDEN AYRILMAK AKLIMA GELMEDİ”

Evlilik hikayelerini anlatan Rıza Bulut, nişanlandıktan sonra eşinin böbrek hastalığını kendisine ilettiğini söyleyerek, “Nişanlıyken bu durumu öğrendik. Daha yeni yeni birbirimizi tanıyorduk. Bize istendiği takdirde bu işin bırakılabileceği söylendi. Ama ben bu durumun düzeleceğini ve ileride nakil olabileceğini söyleyerek bunu kabul etmedim. Aramızdaki sevgi, saygı ve güvenden dolayı ayrılma kararı almadık. Aramızdaki büyük sevgiden dolayı gözüm hiçbir şey görmüyordu. Zamanla her şeyin düzeleceğini düşündük. Eşimden ayrılmak bir an olsun aklıma gelmedi” dedi.

Eşinin dört yıl boyunca diyalize girdiğini anlatan Rıza Bulut, “Haftada 3 gün 4 saat diyalize gidiyordu. 4 yıl sonra ani bir haberle nakil işlemi gerçekleşti. Genç bir arkadaşın organı verildi bize. Kendisinden Allah razı olsun. Aile yaşantımız normale döndü. Şuan hiçbir sıkıntımız yok” diye konuştu.“EŞİM BANA ‘BEN SENİ İYİ GÜNÜNDE SEVMEDİM KÖTÜ GÜNÜNDE DE HEP BERABERİZ' DEDİ”

Sağlığına kavuşan Nadire Bulut ise, tansiyon için doktora gittiğini, fakat doktorun kendisine böbrek yetmezliği olduğunu söyleyince neye uğradığını şaşırdığını anlatarak, “Ben annemi de bu hastalıktan kaybetmiştim. Neler yaşandığını çok iyi biliyorum. Sonra ben eşimi aradım. O zaman nişanlıydık. Böyle bir durum olduğunu anlattım. ‘İstersen bırakabilirsin. Bunu anlayabilirim' dedim. Kendisi de bana, ‘Ben seni iyi gününde sevmedim kötü gününde de hep beraberiz' dedi. Böyle deyince ben çok duygulandım. Ailem bile eşimin beni almayacağını düşünüyordu. Eşimin cevabını duyunca ailem de çok şaşırmıştı” şeklinde konuştu.“EVLENDİKTEN SONRA EŞİMİN DESTEĞİNİ ÇOK GÖRDÜM”

Tedavi sürecinin başladığını söyleyen Nadire Bulut, “Evlenene kadar 1 sene boyunca böbrek tedavisi gördüm. Doktor bana 2 ya da 3 sene diyalize gireceğimi söylemişti. Doğum olunca ben 1 sene önce girmek zorunda kaldım. Doğumdan sonra değerlerim fırladı. Evlendikten sonra eşimin desteğini çok gördüm. Onun hakkını hiçbir zaman ödeyemem. Bir kere bile yüzüme vurmadı. Her zaman destek oldu” ifadelerini kullandı.“EVİMDE ÇOCUKLARIMIN BAŞINDA OTURMAK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU BÖYLE YAŞAMAYI ÖZLEMİŞTİM”

Böbrek naklinin gerçekleşeceğini öğrendiği an gözyaşlarına hakim olamadığını ifade eden Nadire Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bana sıra geleceğini hiç tahmin etmemiştim. 10 kişi çağırmışlardı. 10 kişi içinden bana nasip oldu. Şuan evimde çocuklarımın başında oturmak çok güzel bir duygu. Böyle yaşamayı özlemiştim. Son dört senedir hayatım pek iyi değildi. Çocuklarımdan ayrıydım ve evimle ilgilenemiyordum. Diyalizden sonra geldiğimde kendime gelemiyordum. Şuan hayatıma geri döndüm.” Nadire Bulut'un böbrek nakli hakkında bilgi veren Prof. Dr. Mehmet Erikoğlu, “Hastamızın böbrek fonksiyonları düzeldi. Böbrek nakillerinin diyalize göre oldukça avantajı var. Hem hastaların yaşam kalitesi hem de yaşam süresi artmakta” dedi.

Bulut çiftinin evlilik hikayelerini sonradan öğrendiğini ifade eden Erikoğlu, böyle hayırlı bir işe vesile oldukları için ayrı bir mutluluk yaşadıklarını dile getirdi.

(İHA)

 


Etiketler: Kalp  Böbrek  Dinlemedi  Konya  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER