kamyoncuların kar çilesi

KAMYONCULARIN KAR ÇİLESİ

Balıkesir’de dünden bu yana süren kar yağışı Bursa ve İstanbul yolunda kamyoncular için çileye dönüştü. Kar lastiği ve zincirli olarak araçların seyrine izin verilen yolun trafiğe kapanmaması için kamyon ve TIR bekletiliyor.

Tarih : 18 Şubat 2015, 12:21
Puan Ver : Kamyoncuların Kar Çilesi(8/10)4


Balıkesir'de dün geceden beri tipi şeklinde yağan kar, kamyon ve TIR sürücülerine zor anlar yaşatıyor. Balıkesir'den İstanbul güzergahına kamyonların gitmesine izin verilmezken, uzun yol şoförleri saatler süren bekleyişe tepki gösterdi.

Balıkesir'de dünden bu yana süren kar yağışı Bursa ve İstanbul yolunda kamyoncular için çileye dönüştü. Kar lastiği ve zincirli olarak araçların seyrine izin verilen yolun trafiğe kapanmaması için kamyon ve TIR bekletiliyor. Balıkesir-İstanbul güzergahında uzun kamyon ve TIR kuyrukları oluşurken, uzun yol şoförleri geceden bu yana kar esareti yaşadıklarını söyledi.

Kamyon şoförü Zihni Aktan, akşamdan bu yana yolda olduğunu söylerken, Bir başka kamyon sürücüsü ise, 'Yolculuk İstanbul'a. Yılbaşında da, yılbaşından sonra böyle yolda kaldık. Doğru düzgün çalışma yok. Karayolları'na soruyoruz, 'Artık özelleşti' diyorlar. Türkiye'nin 2015'i bu. Doğu'da dahi böyle kar esareti yaşamadık' dedi.

Yoğun kar yüzünden yollarına devam edemeyen sürücüler, dinlenme tesisinde ısındı. Tesiste bulunan onlarca kamyon sürücüsü, yolun açılacağı anı bekledi. TIR sürücüsü, 'Kış geldiği zaman böyle yerlerde TIR ve kamyonların beklemesi için geniş park alanlarının olması lazım. İnsanlar araçlarını park etsinler. Karın başlaması ile araçlar park alanına yönlendirilir, kar bitene kadar bekleyin denir. Şoför araç koyacak yer bulamıyor. Geniş park alanları Avrupa'da olduğu gibi buralarda da olmalı' şeklinde konuştu.

Balıkesir'de yağan kar sebebiyle uzun kuyruklar oluşturan kamyon sürücülerine Kızılay yardım eli uzattı. Sabah saatlerinde 500 kişilik kumanya hazırlayan Kızılay, yol kenarında bekleyen kamyon sürücülerine yiyecek ve içecek dağıttı. Bisküvi, su, tahin, pekmez gibi gıda maddelerinden oluşan kumanyalar için kamyon sürücüleri Kızılay ekiplerine teşekkür etti.

Öte yandan Balıkesir'de yağan yoğun kar zincir satıcıları için ekmek kapısı oldu. Fırsatçı olmadıklarını belirten zincir satıcıları, yolda kalanların zincir ihtiyacını giderdiklerini söyledi.

(İHA)

 


Etiketler: Kamyoncuların  Kar  Çilesi  Balıkesir  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER