KAR KİMİNE CEFA KİMİNE EĞLENCE


KAR KİMİNE CEFA KİMİNE EĞLENCE
Tarih : 15 Şubat 2015, 10:42
Puan Ver : Kar Kimine Cefa Kimine Eğlence(5/10)1


Mersin'in Erdemli ilçesinde karda mahsur kalan hayvan besicilerini kurtarmak için belediye ekipleri seferber oldu.

Kurtarma çalışmalarını görüntülemeye giden basın mensuplarının araçları kara saplandı. Mahsur kalan asın mensuplarını da doğa koruma ekipleri kurtardı.

Erdemli ilçe merkezine 30 mesafedeki Avgadı Yaylası Kargıgediği Mevkii'ne kar manzarası görüntülemek üzere giden basın mensupları karda mahsur kalanların olduğunu haber alınca güzergah değiştirerek mahsur kalan hayvancılara ulaşmak üzere yola çıktı. Ancak muhabirlerin içinde bulunduğu araç kara saplandı.

Muhabirler yaklaşık 1 saat köy yolunda mahsur kaldı. Çevrede devriye gezen Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefliği ekiplerinin yardımıyla kara saplanan araç bulunduğu yerden kurtarılarak muhabirler görevlerine geri döndü.

Belediye yetkilileri tarafından sevk edilen kar ekipleri ise 10 besici ve 2 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu bölgenin yolunu açmak için seferber oldu.

Ekiplerin uzun uğraşları sonucu kar altında kalan yol açılarak hayvancıların esareti sona erdi.

Besicilerden Eyüp Arslan, “4 gündür mahsuruz. Elektrik olmayınca telefonda çekmiyor. Erdemli merkezle buranın arası 42 kilometre. Ana yolla hayvanların olduğu yerin arası 1,5 - 2 kilometreye yakın. Aşağı yukarı 1 metreye yakın kar var. Diğer araçlar yolu açmayınca, belediye çöplüğünde görevli dozer yardımıyla yolumuz açıldı. Hayvanlar aç, çocuklar aç, herkes aç. Mağdur durumdayız” dedi.

Güzeloluk Mahalle Muhtarı İshak Ergün ise “Hayvancılarımız 4 gündür mağdur durumda. 2 gündür greyderlerle, kepçelerle uğraştık, yolda mücadele ettik, bir türlü açamadık. Belediyemiz dozeri gönderince hayvancılarımızın bir kısmını kurtaracağız. Diğer hayvancılarımızı da dozer sayesinde, belediyemiz sayesinde kurtaracağız. Güzeloluk mıntıkasında en aşağı 10 hayvancı var ” diye konuştu.KAR KİMİLERİ İÇİN EĞLENCE OLDU

İlçenin yüksek kesimlerinde mahsur kalan hayvancılar kurtarılırken, kartpostalları aratmayan Kargıgediği Mevkiinde vatandaşlar kartopu oynayıp, kayarak karın tadını çıkardı.

Vatandaşlar, poşet ve naylon leğenlerle kendileri tarafından oluşturulan platformdan kayarak hoşça vakit geçirdi.

Karın eğlenceli olduğunu ifade eden Ayşe Yazar, “Çok harika, herkes bunu yaşamalı” derken, Hayriye Yazar ise , “15 yıldır hiç böyle kar yağmıyordu çok güzel oldu. Bizde gezmeye ve pikniğe gelmiştik. Çocuklar çok memnun oldu” dedi.

Meryem Gülşen adlı vatandaş da çitçinin su sorunun karla birlikte ortadan kalkacağını belirterek, “Çoktan beridir susuzluk sorunu vardı. Tarım için, narenciye ve domates yetiştiriciliği için, kar yağdı çok iyi oldu. İnşallah su sorunumuz ortadan kalkacak” şeklinde konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: Kar  Kimine  Cefa  Kimine  Eğlence  Mersin  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER