karşınızda 'mucit türek kadınları'

KARŞINIZDA 'MUCİT TÜREK KADINLARI'

Kitapta yer alan bilgilere göre, Türk kadınlarının buluşları, tek bir alanda yoğunlaşmıyor, çeşitli alanlara yayılıyor.

Tarih : 02 Ocak 2015, 13:33
Puan Ver : Karşınızda 'mucit Türek Kadınları'(10/10)6


Gazeteci-Yazar, eski RTÜK Başkanı Nuri Kayış, Türk Patent Enstitüsü'ne patent başvurusu yapan kadınların buluşlarını Sage Yayınları arasından çıkan “Mucit Türk Kadınları” isimli kitapta topladı.

Kitapta yer alan bilgilere göre, Türk kadınlarının buluşları, tek bir alanda yoğunlaşmıyor, çeşitli alanlara yayılıyor. Örneğin, tıp alanında, deri biyopsi cihazı, uzayan bacak protezi, dijital adetölçer, alarmlı idrar torbası, anne sütü için filtre, süt pompalama sütyeni, akıllı EKG, idrar tahlili yapan bez, hastayı tuvalete götüren robot gibi buluşlara imza atmış kadınlar.

Ev yaşamını kolaylaştırmayı ve daha konforlu hale getirmeyi hedefleyen kimi buluşlarda da kadınların imzası görülüyor. Birkaçını sayalım: Yumurta pişiren buzdolabı, mesaj yazan kapı zili, stres azaltan yatak, kokusuz klozet, hoparlörlü yastık, ılık algılanan karo, güvenlik terminali, kendi kendini temizleyen kumaş, yemeği otomatik karıştıran tencere, otomatik taharet sistemi, ayna olabilen LCD televizyon.

Ve ilk bakışta erkeklerin yaptığı sanılan kimi buluşlarda da kadın isimlerini görmek mümkün. Bomba kaldırma ve taşıma aracı, karanlıkta görmeyi sağlayan cihaz, mayın tespit aleti, deniz temizleme makinesi, nişan eğitimi için robot, navigasyonlu telsiz, lazerle hedef işaretleme sistemi, kar küreme ekipmanı bunlar arasında sayılabilir.BİRAZ DA ŞIK GÖRÜNMEK LAZIM

Hemcinslerinin daha güzel ve şık görünebilmesine yönelik de kimi buluşlar yapmış kadınlar. Çok topuklu ayakkabı, dolgulu boxer, saç boyama fırçası, çekmeceli çanta, göğüs destekleyicisi, pratik eşarp, motorlu törpü, cilt bakımı için biokrem, bluz ve çanta olabilen plaj elbisesi bunlardan sadece birkaçı.

Görme engelliler için okey takımı, tırabzan temizleme cihazı, merkezi gürültü takip sistemi, lambalı şemsiye, sıcak sulu yelek, portatif şelale, bit kovan toka, sallanabilir çocuk arabası, otomatik çevrilen nota sayfası, mobil balkon, tek kullanımlık seccade de kadınların buluşları arasında.

Nuri Kayış, “Bu kitap, Türk kadınının, Atatürk devrimleriyle elde ettiği hakları ne kadar iyi değerlendirdiğinin bir kanıtıdır” dedi.

Kayış, daha önce “Ben RTÜK Başkanıyken”, “Burası İrtica FM”, “Tanrım Reytingimi Koru”, “Di'li Geçmiş Zamanın Şimdiki Hali”, “Gözleri Bağlı Tanrıçanın Ayarsız Terazisi”, “Hazarfen'in Peşinden Uçmak”, “Meraklısına Medya Dersleri”, “Sansürsüz Sansür Tarihi”, “Ölüme Götüren Yazılar”, “İşten Kovduran Yazılar” ile “Çankaya Yolu Yokuştur” kitaplarına imza atmıştı.

(İHA)

 


Etiketler: Karşınızda    Mucit  Türek  Kadınları    Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER