kilise pastörüne suikast davası

KİLİSE PASTÖRÜNE SUİKAST DAVASI

İki yıl önce İzmit Protestan Kilisesi Pastörü Emre Karaali’ye yönelik bir suikast gerçekleştirileceği iddiasıyla emniyet güçleri tarafından başlatılan soruşturma neticesinde açılan dava, bugün görülmeye devam edildi.

Tarih : 13 Ocak 2015, 15:27
Puan Ver : Kilise Pastörüne Suikast Davası(7/10)3


İzmit Protestan Kilisesi Pastörü Emre Karaali'ye yönelik suikast girişiminde bulunulduğu iddiasıyla 4 sanık hakkında açılan dava, başka bir dosyanın beklenmesi nedeniyle ertelendi.

İki yıl önce İzmit Protestan Kilisesi Pastörü Emre Karaali'ye yönelik bir suikast gerçekleştirileceği iddiasıyla emniyet güçleri tarafından başlatılan soruşturma neticesinde açılan dava, bugün görülmeye devam edildi. Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanı dördüncü duruşmasına tutuksuz yargılanan sanıklardan Murat G., Ferhat Ç., Seçkin Ö. ve Kadriye G. ile avukatları katılırken müşteki sıfatıyla İzmit Protestan Kilisesi Pastörü Emre Karaali ve avukatları da salonda hazır bulundu.

Duruşmada söz alan müşteki Emre Karaali'nin avukatı Sedat Topaloğlu, “Sanıkların amaçları müştekiyi öldürmektir. Öldürmeye yönelik planları da hazırdır. Güvenlik görevlilerinin erken müdahalesi sonrasında olay önlenmiştir. Bu olaya benzer nitelikte olan Zirve Yayınevi ve Hrant Dink Cinayeti dosyaları da kamuoyu tarafından bilinmektedir. Sanıkların kurmuş olduğu örgüt başka bir örgütün taşeronluğunu yapmaktadır. Adaletin tam anlamıyla tecelli etmesi için tüm sanıkların tutuklanmasını talep ediyoruz” dedi.

Tarafların beyanlarını değerlendiren mahkeme heyeti, sanıkların tutuklanmasına gerek olmadığına, geçtiğimiz celse biri polis diğeri ise jandarma olan kamu görevlileri hakkında başlatılan soruşturma neticesinin beklenmesine ve bu soruşturma neticesine göre iki dosyanın birleştirilmesine veya birleştirilmemesine karar vermek için duruşmayı 26 Mart Perşembe gününe erteledi.

Duruşmanın ardından İzmit Protestan Kilisesi'nde bir açıklama yapan Pastör Emre Karaali, “2013 yılının Ocak ayında bir sabah bu suikast girişimi haberleri ile güne başladık. 2013 yılından bu yana dava sürecimiz devam etmekte. 2014 yılında dava görülmeye başlandı ve bugün dördüncü celse tamamlandı. İlk üç duruşmada ifadeler alındı. Sanıkların ve bizim iddialarımız ve delillerin incelenmesi söz konusuydu. Üçüncü duruşmada mahkeme başkanı tarafından iki tane kamu görevlisi hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Dolayısıyla dördüncü duruşma bu konudaki savcılık raporu henüz gelmediği için 26 Mart'a ertelendi. Süreç ilginç devam ediyor. Biz ilgi ile izliyoruz. Türk adaletine güveniyoruz tabii ki. Umut ediyoruz ki sonuç gerçekten hakkın yerini bulduğu, kamu vicdanını rahatlatan ve bizleri rahatlatan bir sonuç olacaktır. Bu bağlamda bu kişiler bizim hakkımızda çeşitli bilgileri kayıt altına alarak bizi izlemişler. Kocaeli Eski Valisi Sayın Ercan Bey'in ifadesi ile suikast girişimi aşamasında kolluk kuvvetlerince tutuklandılar. Şu anda bu şahısların hepsi serbestler. Biz geride bıraktığımız dört duruşmada bu şahısların tutuklanması talebinde bulunduysak da mahkeme bunu uygun görmedi. Şu anda tutuksuz yargılanmaları sürüyor. Şahıslarla bahsi geçen kamu görevlileri arasındaki iletişim, telefon görüşmelerinin akabinde, eldeki deliller doğrultusunda bu kamu görevlilerinin ifadesinin alınmasının doğrultusunda bir karar çıktı. Bununla ilgili henüz bir sonuç gelmedi. 26 Mart'ta umut ediyoruz ki savcılık iddianamesini tamamlamış olacak ve davaya katılacak” ifadelerini kullandı.

(İHA)

 


Etiketler: Kilise  Pastörüne  Suikast  Davası  Kocaeli  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER