KÜÇÜK KIZA TOPLU TECAVÜZ DAVASI YENİDEN GÖRÜLECEK


KÜÇÜK KIZA TOPLU TECAVÜZ DAVASI YENİDEN GÖRÜLECEK
Tarih : 29 Ocak 2015, 13:12
Puan Ver : Küçük Kıza Toplu Tecavüz Davası Yeniden Görülecek(5/10)1


Erzurum'da 2007 yılında 15 yaşındaki kız çocuğunun tecavüze uğramasıyla ilgili 8 kişinin tutuklandığı, 75 kişi hakkında ise takipsizlik ve beraat kararının verildiği dava, 8 yıl aradan sonra yeniden görülecek.

Erzurum'un Aziziye ilçesi Dadaş kent semtinde 29 Ekim 2007 tarihinde meydana gelen olayda; o tarihte 15 yaşında olan ve yuvada barınan S. Ö., Emniyet Müdürlüğü'ne giderek cinsel saldırıya uğradığını anlatarak şikayetçi oldu. Bunun üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Masası ekipleri tarafından başlatılan soruşturmada, S.Ö. ile kendi iradesi dışında cinsel ilişkiye girdikleri öne sürülen 8 kişi, “Küçük yaştaki çocuğa cinsel istismar” suçundan tutuklanmıştı. 8 şüpheli 2 ay sonra ise serbest kalmıştı. Daha sonraki aşamada S. Ö., psikolog nezaretinde verdiği ifadede 10 yaşından itibaren korkutularak ve tehditle tecavüze uğradığını belirterek 75 kişinin ismini vermişti. Erzurum'da görülen davada 8 kişiye açılan dava beraatla, 75 kişiye ilişkin soruşturma da takipsizlikle sona ermişti.DAVA, 8 YILIN ARDINDAN YENİDEN GÖRÜLECEK

Aradan geçen 8 yılın ardından Ankara Cumhuriyet Savcısı Serdar Coşkun, S.Ö.'ye tecavüz ettiği öne sürülen kişilerin beraat etmesi, diğer şüpheliler hakkında da takipsizlik kararı verilmesiyle ilgili olarak ‘kamu görevlileri hakkında örgütlü bir yapının baskısı olup olmadığının incelenmesine, bu kararların hukuki olup olmadığına dair araştırma yapılmasına' karar verdi. Savcı Coşkun'un 13 Ocak'ta Erzurum Başsavcılığı'na talimat yazısı göndermesinin ardından 2007'de sona eren dava 8 yıl aradan sonra yeniden başlatıldı. Kaldırıldığı tozlu raftan indirilen dosya, kararların ‘örgütlü baskı' sonucu alınıp alınmadığının incelenmesi amacıyla tekrar açıldı.

(İHA)

 


Etiketler: Küçük  Kıza  Toplu  Tecavüz  Davası  Yeniden  Görülecek  Adana  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER