kürt vekil de tekrarladı: kürt sorunu bitmiştir

KÜRT VEKİL DE TEKRARLADI: KÜRT SORUNU BİTMİŞTİR

Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Türkiye’de Kürt sorununun olmadığını ifade eden AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Kürt sorununun 26 maddelik referandum paketi çıktığında bittiğini, AK Parti iktidarı ile geçmişte yaşanan olumsuzlukların giderildiğini belirtti.

Tarih : 16 Mart 2015, 15:36
Puan Ver : Kürt Vekil De Tekrarladı: Kürt Sorunu Bitmiştir(5/10)1


AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Kürt sorununun bittiğini belirterek, PKK'nın silah bırakmaktan başka çaresinin olmadığını söyledi.

Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Türkiye'de Kürt sorununun olmadığını ifade eden AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Kürt sorununun 26 maddelik referandum paketi çıktığında bittiğini, AK Parti iktidarı ile geçmişte yaşanan olumsuzlukların giderildiğini belirtti. Kürtlerin kan, gözyaşı, ötekileştirme, terör sorunu olduğunu ve çözüm süreci ile bu sorunların çözüleceğini ifade eden İçten, “Kürt bir milletvekili olarak ifade ediyorum, Kürt sorunu bitmiştir. Gülten Kışanak'ta artık Kürt sorununun bittiğini ifade etti” dedi.

“Önümüzdeki Nevruz'da odunları değil, silahları yakmak istiyoruz” diyen İçten, Kobani'de yaşanan olaylarla ilgili olarak, “Kobani'deki olan etnik savaş, etnik sorun değil. IŞİD'in içinde Türkiye'den, Almanya'dan, İngiltere'den giden binlerce insan var ve IŞİD'in içinde Kürtler var. Kobani'de o katliamlar yapıldığında katledenler de Kürtlerdi. Kobani'deki sorun ideolojik bir sorundur” diye konuştu.

Demokratikleşme ve özgürlükler noktasında ciddi adımlar atıldığını belirten İçten, “Kürtlerin devlet kurma gibi, eyalet oluşturmak gibi, özerklik gibi bir talepleri yok. Ne İstanbul'u Diyarbakır'dan ayırabilirsiniz, ne Diyarbakır'ı İstanbul'dan ayırabilirsiniz. Biz kimsenin ötekileştirilmediği bir ülkede, aynı vatanda, aynı bayrak altında yaşamak istiyoruz. Demokratikleşme noktasında bu taleplerin giderildiğine inanıyorum. Elbette yapılması gerekenler vardır, Meclis'te bunun konuşulması gereken yerdir. Muhatap Kürtlerin tabanıdır” şeklinde konuştu.

Ortada bir sorun olduğunu ve Kürtlerin PKK'dan silah bırakmasını istediğini söyleyen İçten, “Kürtler silahların bırakılmasını istiyor, bu bir sorun. Kürtler PKK'nın silah bırakmasını istiyor. 140 tane Kürt anne Diyarbakır meydanında ‘ölüm istemiyorum, silah istemiyorum, benim çocuklarımı ver' dediler. Eskiden Kürtler devleti PKK'ya şikayet ederken, AK Parti iktidarı ile Kürtler PKK'yı devlete şikayet etmiştir ve çözüm süreci böyle başlamıştır. Eğer PKK ‘silah bırakmıyorum' derse buna en çok hesap soracak olan Kürt halkıdır. PKK'nın silah bırakmaktan başka çaresi ve argümanı kalmamıştır” ifadelerini kullandı.HALEPÇE KATLİAMI

27 yıl önce Halepçe'de yaşanan katliamın bugün Suriye'de yapıldığına dikkat çeken Milletvekili İçten, “Halepçe katliamı dünyanın utanç abidesi, insanlığın kanayan yarası, Kürtlerin özelinde dünya insanlığına yapılan en vahşi soykırımdır. Halepçe katliamına zemin hazırlayan, Kürtleri yok etmesi için Saddam'a silah sağlayanlar, bugün aynı rolü Suriye'de oynuyor” dedi.

Esat'ı maşa gibi kullananların Suriye'de yüz binlerce savunmasız insanın ölümüne neden olduklarını belirten İçten, “Günü geldiğinde Esad'ın da Saddam ile aynı akıbeti yaşayacağını söylemek ileri bir öngörü olmasa gerek” diye konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: Kürt  Vekil  De  Tekrarladı  Kürt  Sorunu  Bitmiştir  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER