kurtulmuş'tan 'merkez bankası' açıklaması

KURTULMUŞ'TAN 'MERKEZ BANKASI' AÇIKLAMASI

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Merkez Bankası hükümetin genel, ekonomik, programıyla, hedefiyle, orta vadeli planıyla Türkiye’nin 2023 hedefiyle uyumlu hareket etmek durumundadır” dedi.

Tarih : 17 Ocak 2015, 22:36
Puan Ver : Kurtulmuş'tan 'merkez Bankası' Açıklaması(10/10)6


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Merkez Bankası hükümetin genel, ekonomik, programıyla, hedefiyle, orta vadeli planıyla Türkiye'nin 2023 hedefiyle uyumlu hareket etmek durumundadır” dedi.

AK Parti 5. Olağan İl Kongresi için Kahramanmaraş'a gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, programlarının sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. İlk olarak Aselsan'da yaşanan ölüm olaylarıyla ilgili değerlendirme yapan Kurtulmuş, “Uzun bir süredir Aselsan'da çalışan mühendislerimizin bir kısmının böyle şüpheli ölümlerle vefat ettiklerini biliyoruz. Buna bir yenisi eklenmiş oldu, ümit ederim bu konuyla ilgili her türlü, çalışma, her türlü tahkikat çok titiz bir şekilde sürdürülecektir. Hakikat neyse, kamuoyunda oluşmaya başlayan bu şüpheleri giderecek tahkikatın gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bu şüpheleri doğru çıkartacak bir bulgu olursa bunların üzerine de sonuna kadar gidilecektir” diye konuştu.

Merkez Bankası'nın faiz oranları hakkında yöneltilen sorulara da cevap veren Kurtulmuş, “Merkez bankalarıyla ilgili tartışma sadece Türkiye ile ilgili bir tartışama değil bu mesela sadece faiziyle ilgili değil. Dünya piyasalarında faiz ciddi şekilde düşüyor. Bazı ülkeler faiz oranlarını iyice düşürerek özellikle sıcak paranın kendilerine gelmemesi için tedbirler almaya çalışıyorlar, İsviçre gibi. Dolayısıyla bizim ülkemizde faiz oranlarının çok yüksek olduğu, piyasa faizinin çok yüksek olduğu, hele hele halen istihdamının yüzde 80'ini KOBİ'lerin oluşturduğu ve Türkiye'nin ekonomik büyüklüğünün yüzde 65'ini de KOBİ'lerin oluşturduğunu düşünürsek özellikle küçük sanayicilerimizin, orta direğimizin kendi işlerini döndürmek için kredi bulmakta son derece yüksek maliyetlerle karşı karşıya kaldığı bir dönemdeyiz. Bu açıdan baktığınızda Türkiye'nin orta gelir tuzağından kurtulması için mutlaka daha çok üretmesi lazım. Her sene aşağı yukarı 700 bin istihdam oluşturması lazım. Türkiye'nin bu anlamda asgari yüzde 5 büyüme hedefini tutturması gerekir. Bununda yolu çok açık, istihdam, üretim, üretim. Üretim yapılabilmesi içinde yüksek faizler Türkiye'nin önünde çok büyük bir engel. Piyasa faizlerinin düşürülebilmesi içinde bu anlamda politika faizlerinin, merkez bankası politika faizlerinin düşürülmesi lazım. Türkiye'de yüzde beşlerin altında bir enflasyon olmasını hepimiz sonuna kadar talep ederiz. Ama sadece enflasyonun düşüklüğü tek başına yetmez, Türkiye'nin üretim gücünün artırılabilmesi için, istihdamının güçlendirilebilmesi için Türkiye'nin para politikalarının, faiz politikasının da makul bir seviyede olması lazım. Sayın cumhurbaşkanımız bunu söylüyor.

Biz merkez bankasının araçsal bağımsızlığını hiçbir zaman tartışmıyoruz, hükümet her gün merkez bankasına bir şey söylemez zaten. Ama merkez bankası başka bir ülkenin merkez bankası olmadığına göre, Merkez Bankası hükümetin genel, ekonomik, programıyla, hedefiyle, orta vadeli planıyla Türkiye'nin 2023 hedefiyle uyumlu hareket etmek durumundadır. Ortalama bir sanayicimiz, tüccarımız kendi işlerini döndürebilmek için herhalde yüzde 15 civarında bir faizle borçlanarak para alıyor ki; bu dayanılmaz bir yüktür. Bu yükün azaltılması gerekir. Onun için biz hükümet olarak bir takım tedbirler alıyoruz. Ama bütün bunları yaparken de merkez bankası da Türkiye'nin bir kuruluşu olarak bu anlamda hükümetin politikalarıyla uyumlu bir şekilde para ve faiz politikalarını gözden geçirecek” şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kahramanmaraş programının ardından Ankara'ya gitmek için Gaziantep havaalanına hareket etti.

(İHA)

 


Etiketler: Kurtulmuş  Tan    Merkez  Bankası    Açıklaması  Kahramanmaraş  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER