Kuru yük gemisi karaya oturdu

KURU YÜK GEMİSİ KARAYA OTURDU

KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, İskele Kalecik bölgesinde karaya oturan Togo bandıralı geminin olduğu bölgede incelemelerde bulundu.

Tarih : 07 Ocak 2015, 14:18
Puan Ver : Kuru Yük Gemisi Karaya Oturdu(9/10)5


KKTC'nin İskele Kalecik bölgesinde, Marina isimli Togo bandıralı kuru yük gemisi fırtına nedeniyle karaya oturdu.

KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, İskele Kalecik bölgesinde karaya oturan Togo bandıralı geminin olduğu bölgede incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından açıklama yapan Dinçyürek, Marina isimli Togo bandıralı kuru yük gemisinin bir çimento fabrikasına ham maddeyi indirdikten sonra dün sabah açıldığını ifade etti. Olumsuz hava şartlarından dolayı demir aldıktan sonra gece yarısı karaya oturduğunu belirten Dinçyürek, geminin sahilden yaklaşık 20 metre içeride kumluk bir alanda yere oturduğunu kaydetti. Dinçyürek, geminin kayaların da bulunduğu bölgede yaklaşık 10-15 derece yan yatmış durumda olduğunu ve şimdilik tam yatmasının beklenmediğini bildirdi. Gemide 80 tona yakın yakıt bulunduğunu belirten Dinçyürek, yakıtın denize boşalıp kirliliğe neden olması konusuyla ilgili endişelerinin bulunduğu ifade etti.

KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, Kıyı Emniyeti ve Çevre Koruma Dairesi'nden bir çok ekibin bölgede olduğunu söyleyerek, olası bir sızıntı durumunda mevcut imkanların en iyi şekilde kullanılacağını, olası sızıntıya karşılık bölgedeki tesislerin imkanlarından da yararlanılacağını ifade etti. Mevcut hava şartlarının gemiye müdahaleyi, kurtarma çalışması yapmayı şu an için mümkün kılmadığını kaydeden Dinçyürek, “Hava şartları dikkate alındığında 24 saat belki 36 saat içerisinde gemiye müdahale edip kurtarma çalışması yapıp oradan denize geriye çıkılması söz konusu olabilir. Bunu takip edeceğiz, bununla ilgili çok net konuşmak doğru değil. Ulaştırma Bakanlığı, Kıyı Emniyet ve Limanlar Dairesi ile birlikte süreci takip ediyoruz' dedi. Kötü hava şartları nedeniyle gemiye müdahalenin şu an için zor olduğunu belirten Dinçyürek, 24 ya da 36 saat içinde gemiye ulaşmaya çalışacaklarını bildirdi.

Togo bandıralı gemide bulunan 11 mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

(İHA)

 


Etiketler: Kuru  Yük  Gemisi  Karaya  Oturdu  Lefkoşa  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER