madenci ailelerine tapuları verildi

MADENCİ AİLELERİNE TAPULARI VERİLDİ

Ermenek Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi salonundaki törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, il ve ilçe protokolü ile madenci aileleri katıldı.

Tarih : 28 Şubat 2015, 13:42
Puan Ver : Madenci Ailelerine Tapuları Verildi(8/10)4


Karaman'ın Ermenek ilçesinde maden ocağında hayatını kaybeden 18 madencinin ailesine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından alınan evlerin tapuları düzenlenen törenle dağıtıldı.

Ermenek Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi salonundaki törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, il ve ilçe protokolü ile madenci aileleri katıldı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada, madenci ailelerinin millete emanet olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Bu millet her zaman emanetine sahip çıkmıştır. Sağolsun bakanlarımız bu emanete sahip çıktı. İlk günden bu yana Ermenek ve ailelerimiz yalnız bırakılmadı. Bizde TOBB olarak üzerimize düşen vazifeyi seve seve üstlendik. Hayatını kaybeden işçi kardeşlerimizin ailelerine birer ev hediye etme sözü vermiştik. Bugünde bu sözü yerinde tutmaya geldik. Şunun da farkındayız, elbette acıyı yaşayan bilir ve hiçbir şey acıyı hafifletmez. Ama bizlerde geride kalanların yalnız olmadıklarını bilmelerini istiyoruz. İşçilerimizin emaneti olan çocuklarının sahipsiz kalmadıklarını bilmelerini istiyoruz. Bu milletin en zor günlerde nasıl birbiri ile dayanışma içinde olduğunun bilinmesini istiyoruz. Bu evleri kendilerine verirken onların hayatının bir nebze olsun kolaylaştıracak adımları atma gayreti içindeyiz” dedi.“TÜRKİYE KÖMÜR MADENLERİNİN YARISI KAPALI”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise konuşmasında, Türkiye'de kömür madenlerinin yarısının iş güvenliği nedeniyle kapatıldığını kaydetti. Bakan Yıldız, “Ermenek'teki bu acı Edirne'den Kars'a kadar hissedildi. Katlanılabilir bir acı değil. Ve buradaki her türlü feveranın normal olduğunu ve bunun hep beraber kardeşhane paylaşılması lazım geldiğini vurgulamak isterim. Bir yandan istihdam olsun, bir yandan burada iş imkanı oluşsun ve Türkiye'de bu kaynakların oluşması açısından hep beraber gayret gösteriyoruz. Ama bunlarında çalışma hayatına uygun olması lazım. Türkiye'de şuanda hep beraber oluşturmaya çalıştığımız bu gayretlerle beraber bir rakam vermek isterim. O rakam bizim Türkiye'deki madencilikle alakalı 559 tane yer altı madeni var. Bunun 217 tanesi kömürle alakalı. Yaptığımız kontrolde her hangi bir sıkıntı yaşanmasın, benzer bir kaza yaşanmasın adına bunun yarısı kapatılmış durumda. Her ne kadar istemiyor olsak ta, bu acıyı paylaşırken bu rakamları da vermemiz gerekiyor. Bunların içerisinde Ermenek'te olanlarda var. Ermenek'te son yaptığımız çalışmalarda 3 ocaktan 2'sinde bu şartlar yerine getirildi ve açılıyor. Ve bütün ocaklar Ermenek'te açık olarak faaliyetine devam etmiş olacak” diye konuştu.

Madenlerde yeni facialar yaşanması istemediklerini ifade eden Bakan Yıldız, “Bu acıyı bir daha yaşamayalım, hep beraber bunların önüne geçmek için gayret gösterelim. Bazı kardeşlerimiz diyorlar ki, ‘Bu bizim iş, ekmek kapımız'. Ama biz bu ekmek kapısının yeni bir acı noktasına dönüşmesini istemeyiz. Bunu hiçbir zaman için olsun istemeyiz. O yüzden bu tedbirleri alıyoruz. Arkadaşlarımız o işyerlerinin açılmasını isterken çalışma şartlarına dikkat etmemiz lazım. Görevimizin zor ve sıkıntılı olduğunu biliyoruz. Bunu farkındayız ve bu sorumluluğu omuzlarımızda hissediyoruz. Üzüntümüzü nasıl paylaşmışsak buruk sevincimizi de paylaşmak için buradayız. Ve bu acıların tekrarlanmaması için kontrollerimize devam ediyoruz. Kanunlar mevzuatlarla alakalı bazı değişiklikler yaptık. İşçi kardeşlerimizle alakalı bazı düzenlemeler yaptık” diye konuştu.

Bakan Yıldız, ilçedeki 2 maden ocağının eksiklerini gidererek açılması için müracaat ettiğini ve bu müracaatın 15 gün içinde değerlendirilerek madenlerin yeniden açılacağını hatırlatarak, “Bu madenler iş sağlığı ve güvenliğine uyuyorsa gelin buraları açalım. Uymuyorsa yine hep beraber açmayalım diyorum. Buradaki bir can hepimizin canı” şeklinde konuştu.

Ermenek'e 84 kilometre hatla beraber doğal gaz getirilmesi için uğraştıklarını bildiren Bakan Yıldız, proje çalışmaları kapsamında ihaleye çıkılacağını ve 2017 yılına kadar ilçeye doğalgazın kazandırılacağını sözlerine ekledi.“MADENCİ AİLELERİNE İKİNCİ EV VERİLECEK”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan yaptığı konuşmada, madenci ailelerinin üzüntüsünü yakından hissettiklerini vurguladı. Bakan Elvan, “Üzüntülüyüz, hüzünlüyüz, yüreğimiz yandı, ocağımız söndü. Olayın olduğu ilk günden itibaren şehit madencilerimizi sadece hemşehrimiz olarak görmedik aynı zamanda kardeşimiz olarak gördük, ebediyete uğurladık. Elbette bu 18 canımızı geri getiremeyiz ama bu süre zarfında gereken çabayı gösterdik. Bu kardeşlerimizin acısını dindirme yönünde yoğun bir çaba sarfettik. TOBB'a teşekkür ediyorum 18 ailemize birer ev hediye ettiler” dedi.

Madenci ailelerine yapılan yardımları ve kazandıkları sosyal hakları anlatan Bakan Elvan, “Ben burada ağlayan ve üzüntü içinde olan kardeşlerimizi anlıyorum. Kolay değil, ocağa ateş düştüğü anda oradaki hissiyatı anlamak kolay değil. Onun için buradaki kardeşlerimizi normal görelim. O ocakta hissedebilirsiniz ancak acıyı. Bu kardeşlerimizi kucaklamamız lazım. Bu kardeşlerimizin çığlıklarını yanlış görmememiz gerekir. Aynı duyguları biz de yaşadık. 10 gün neler çektiğimizi, o acıyla kardeşlerimizle bizler de ağladık. Sonuna kadar kardeşlerimizin yanındayız. Buna elbette söz veriyoruz. Can geri gelmez. Ama madenci çocuklarını büyütmek, bu çocuklarımızın aile sıcağını hissettirebilmek bizimde sorumluluğumuz. Biz bu kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Lütfi Elvan, hem İstanbul hem de Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla madenci ailelerine ikinci evlerinin de kısa sürede teslim edileceğini, ailelerin bu evlerden elde edecekleri kira gelirinin bütçelerine katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından 16'sı Ermenek ilçesinde, 1'i Karaman, 1'i de Zonguldak'ta alınan evlerin tapuları verildi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, madenci aileleri adına temsili olarak aynı zamanda Karamanlı olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'a verdi.

Tören sırasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın kürsüye çıkışları sırasında bir grubun, ‘Ermenek sizinle gurur duyuyor, Türkiye sizinle gurur duyuyor' şeklinde alkışlı tempo tutmasına tepki gösteren madenci aileleri salondan dışarı çıktı. Salonu terk eden madenci aileleri görevlilerce ikna edildi. Salon dışında bekleyen madenci aileleri törenin ardından bakanlar Taner Yıldız ve Lütfi Elvan ile görüştürüldü.

(İHA)

 


Etiketler: Madenci  Ailelerine  Tapuları  Verildi  Karaman  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER