madenci yakınları yargılamayı değerlendirdi

MADENCİ YAKINLARI YARGILAMAYI DEĞERLENDİRDİ

Adil bir yargılama isteyen madenci yakınları, duruşmada Soma AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın aralarında bulunduğu 8 tutuklunun ifadelerine tepki gösterdi.

Tarih : 15 Nisan 2015, 15:18
Puan Ver : Madenci Yakınları Yargılamayı Değerlendirdi(6/10)2


Manisa'nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciası ile ilgili davanın ilk duruşmasında verilen ara karar sonrası madenci yakınları yargılamayı değerlendirdi.

Adil bir yargılama isteyen madenci yakınları, duruşmada Soma AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın aralarında bulunduğu 8 tutuklunun ifadelerine tepki gösterdi. Salon önünde gazetecilere konuşan şehit madenci Mustafa Kaya'nın eşi Naciye Kaya, “İlk önce Can Gürkan konuştu, ‘Ben suçsuzum, sabotaj' dedi. Hepsi suçu birbirlerinin üzerine attı. En son suç son ölenlerin üzerine kaldı. Dinamitçiler, dinamit patlatmış, yangın ondan çıkmış. Can Gürkan suçu Ramazan Doğru'nun üzerine attı. Suçu hepsi birbirlerinin üzerine attı. Bu kaza ölenlerin üzerine kalacak. Adım gibi eminim.' Adalete inanmadığını anlatan Kaya, şunları söyledi: 'Asılsalar bile benim içim soğumaz. Benim eşim gitti. Bu benim ilk kaybım değil. Daha önce ben ağabeyimi kaybettim. Bir kişi olduğu için hiç önemsenmedi. Onları yargılayanlar olmadı, yargıya da inanmıyorum. Benim eşim dinamitçi. Dinamitçiler dinamitleri patlattığı için kaza yeri göçmüş ondan sonra yangın başlamış. Yani suç biz de. Eşimizi işe gönderdiğimiz için suç şehit ailelerinde.”'-SUÇLUYUM- DİYEN YOK'

Şehit yakınlarından Sami Yavuz da, ‘Ben suçluyum' diyen kimseyi görmediklerini belirterek, “Herkes birbirinin üzerine suç atıyor. Biz şunu anladık; burada herkes haklı, işçiler haksız. Kimse elini vicdanına atıp da ‘burada benim de ufak bir suçum var' diyen görmedim. Maskelerin hepsinin çalıştığını söylüyorlar. Yer altında hiç birinin maskesi çalışmıyordu. Çalışıyor olsaydı bu kadar insan ölmezdi. Can Gürkan, içeride kaldığı sürede 6 bin 500 kişinin işsiz kaldığını söylüyor. Senin yüzünden 301 kişi ölmüş. Şuanda Soma'da işsiz gezen 10 bin kişi var. Ne yapacaksın ki. İçeride kaldığı sürece insanların işsiz kalacağını söyleyerek tehdit ediyorlar. Biz sadece adalet istiyoruz.”

(İHA)

 


Etiketler: Madenci  Yakınları  Yargılamayı  Değerlendirdi  Manisa  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER