Mahkemeden sarhoş yolcu kararı

MAHKEMEDEN SARHOŞ YOLCU KARARI

Hava taşımacılığında uzun yıllardır tartışılan konuların başında gelen alkollü yolcuların kabin memurlarıyla olan kavgalarına Almanya mahkemesi son verdi.

Tarih : 07 Ocak 2015, 11:39
Puan Ver : Mahkemeden Sarhoş Yolcu Kararı(8/10)4


Uçak yolculuğunda alkollü yolcuların kabin memurlarıyla yaşadığı kavgalar yargıya taşınınca Alman mahkemesi, sarhoş yolcunun uçağa alınıp alınmayacağına pilotun karar verebileceğine hükmetti.

Hava taşımacılığında uzun yıllardır tartışılan konuların başında gelen alkollü yolcuların kabin memurlarıyla olan kavgalarına Almanya mahkemesi son verdi. Wedding Bölge Mahkemesi, alkollü yolcunun uçağa alınıp alınmayacağına pilotun karar verebileceğini ve kabin memurlarının alkol kullanan ve çevresine zarar veren saldırganın elinden içkisini alma hakkının olduğuna hükmetti. Pilotun gemi kaptanları gibi karar verme hükmünde olduğuna karar veren mahkeme, yolcuların uçakta kabin memurlarının söylediklerine uyması gerektiğine karar verdi.

Mahkemenin bu kararına neden olan olay, Letonya'nın başkenti Riga'dan Almanya aktarmalı bir uçakla İsrail'e giden bir yolcunun gümrüksüz sahada satın aldığı votkayı uçakta içmeye başlaması sonucu gerçekleşti. Kabin memurunun ikazlarına rağmen yolcunun içki içmeye devam etmesi üzerine yolcu ve kabin memuru tartıştı. Uçağın Almanya'ya inmesiyle birlikte pilot yolcuyu polise şikâyet ederek uçaktan indirdi. Karakola götürülen yolcu, ifadesi alındıktan sonra bir sonraki uçakla İsrail'e gitmek isteyince uçak şirketi yolcuya bilet vermedi ve yolcu konuyu mahkemeye taşıdı. Bu olay üzerine görülen davada mahkeme, pilotu ve havayolu şirketini haklı buldu. Bu kararla birlikte havayolu taşımacılığına yeni kurallar da gelmiş oldu.

(İHA)

 


Etiketler: Mahkemeden  Sarhoş  Yolcu  Kararı  Frankfurt  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER