mecidiyeköy kabataş'a bağlanıyor

MECİDİYEKÖY KABATAŞ'A BAĞLANIYOR

Mecidiyeköy’ü Kabataş’a bağlayacak olan metro ihalesi Ocak ayı içerisinde gerçekleşecek.

Tarih : 06 Ocak 2015, 16:33
Puan Ver : Mecidiyeköy Kabataş'a Bağlanıyor(10/10)6


Mecidiyeköy'ü Kabataş'a bağlayacak olan metro ihalesi Ocak ayı içerisinde gerçekleşecek. Yapılacak olan metro hattı sayesinde Kabataş metro hattı önce Mahmutbey'e ardından Bahçeşehir metro hattına bağlanacak.

Yapımına devam edilen Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro Hattı Kabataş'a kadar uzatılıyor. Ocak ayında yapılması planlanan ihalenin ardından Kabataş-Beşiktaş-Darphane-Mecidiyeköy metro güzergahında 3 istasyonla hizmet verecek. 6 buçuk kilometrelik yeni hattın yapım işleminin hızla başlatılması hedefleniyor. Kabataş-Mahmutbey Metrosu ile 8 ilçe (Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar birbirine metro ile bağlanmış olacak. Kabataş bağlantısıyla 24.5 kilometreye ulaşacak olan hat daha sonra Halkalı Toplu Konutlar - Altınşehir - Başakşehir hattı ile birleşerek İstanbul Metrosu'nun en önemli parçasından birisi haline gelecek. Mecidiyeköy-Mahmutbey arası Metro hattının 2017 yılı sonunda, Kabataş-Mecidiyeköy uzantısının ise 2018 yılı sonunda işletmeye alınacak.

Kabataş-Mahmutbey metrosunun istasyonları ise şu şekilde olacak;

'Kabataş, Beşiktaş, Darphane, Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey'TAM ENTEGRE RAYLI SİSTEM

Hat işletmeye alındığında, 4 noktada mevcut raylı sistemler ile entegrasyon sağlanacak. Kabataş-Taksim Funiküler hattı ve Eminönü-Kabataş tramvayı ile Kabataş'ta, Yenikapı-Hacıosman Metro hattı ile Mecidiyeköy'de, Topkapı- Sultançiftliği hattı ile Karadeniz Mahallesinde, Otogar-Bağcılar-Başakşehir hattı ile Mahmutbey'de entegrasyon sağlanmış olacak.

(İHA)

 


Etiketler: Mecidiyeköy  Kabataş  A  Bağlanıyor  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER